Pan Pavel zde otevřel zajímavé téma: co všechno se legálně zveřejňuje v rejstříku SVJ? Podle § 10 odst. 1 ZoVB:
"společenství se zapisuje do rejstříku společenství vlastníků jednotek (...). Do rejstříku se zapisují tyto údaje:
a) název společenství, jeho sídlo a identifikační číslo,
b) den vzniku společenství,
c) orgány společenství a jména členů výboru nebo jméno pověřeného vlastníka."
V souladu s judikátem citovaným v úvodním příspěvku je tento výčet taxativní a má veřejnoprávní účinky. Jiné nežli zde uvedené údaje nesmí podle soudu být v rejstříku zapsány. Podívejme se na tuto situaci blíže.
To znamená, že podle písm. (c) lze zapsat pouze výčet orgánů společenství, nikoliv jejich složení. V rejstříku smí být uvedeno pouze (např.), že SVJ má tyto orgány: výbor, kontrolní komise. U kontrolní komise však nesmí být uvedeno její složení.
Dále nás soud poučil, že je zakázáno v rejstříku rozlišit který z členů výboru je předsedou. Kdokoli nahlédne do rejstříku, nebude mít šanci zjistit, kdo jedná za výbor navenek a kdo je osobou, povinně podepisující všechny písemné právní úkony.
U členů výboru lze striktně vzato uveřejnit pouze jméno: např. "Karel, Jiří, Ondřej, Hana, František". Příjmení není v taxativním seznamu podle § 10 odst. 2 ZoVB výslovně uvedeno, tedy je nelze v rejstříku uvést. Dura lex, sed lex...
K tomu poznamenám, že pojem "jméno" a pojem "příjmení" NEJSOU totožné, viz § 14 a § 16 zákona č. 301/2000 Sb. (zákon o matrikách, jménu a příjmení):
§ 14 Do knihy narození se zapisuje
a) jméno, popřípadě jména a příjmení dítěte, (...)
d) jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení,(...) rodičů,
§ 16 K zápisu do knihy narození dítěte narozeného za trvání manželství předloží jeden z rodičů (...)
c) souhlasné prohlášení rodičů o jménu, popřípadě jménech dítěte,
d) souhlasné prohlášení rodičů o příjmení dítěte, pokud údaj o příjmení dítěte není patrný z oddacího listu rodičů dítěte, (...).
Rovněž při vyhledávání v Obchodním rejstříku a v ARES podle osob je odlišeno pole "jméno" od pole "příjmení". Je tedy zřejmé, že jde (z hlediska rejstříku) o dva různé údaje. Zápis příjmení člena výboru do rejstříku SVJ tedy již překračuje striktní výklad soudu.
I kdybychom připustili, že zákonodárce pod pojem "jméno" zahrnul i příjmení, vzniká při prohlížení rejstříku neřešitelný problém: jak odliším Josefa Nováka od Josefa Nováka. Který z mnoha Josefů Nováků je předsedou výboru konkrétního SVJ? Nemusí přece ani bydlet v domě, ani nemusí být vlastníkem jednotky v domě. Na výběr jsou všechny osoby téhož jména na celém světě. Rodné číslo se uveřejnit podle výroku soudu nesmí, ani datum narození, ani bydliště.
lake
Poslední komentáře