Prodej družstevního bytu je ovšem něco zcela jiného, než prodej bytu v osobním vlastnictví, a katastr v tom nehraje vůbec žádnou roli. "Prodej" zde znamená "převod členských práv a povinností", nic víc. Příslušné formuláře (Dohoda o převodu členských práv a povinností) družstva sice mívají, ale je lepší je případně upravit a opravit, nebo si připravit svoje, protože jsou v nich často chyby, nesmysly nebo jsou obecně zastaralé.
Na předání peněz/vyplacení dohodnuté částky to samozřejmě nic nemění (Zákon o omezení plateb v hotovosti), a vřele nedoporučuju z důvodu větších rizik úschovy v realitních kancelářích nebo u právníka, ale jen u notáře (notáři jsou mnohem více hlídáni a pojištěni v odpovědnosti za škodu) nebo v bance.
Jen pro připomenutí, družstvo bere dohodu na vědomí (podpisy a razítkem dle stanov a rejstříku), a nemá oprávnění jí jakkoliv bránit (§ 230 ObchZ), a ani požadovat případně vědět, za kolik byla členská práva a povinnosti skutečně převedena (řeší se oddělenou smlouvou).
Probíhá to většinou tak, že se sejdou obě strany ("prodejce" a "kupující" se svými právníky) v kanceláři družstva v jeho úředních hodinách, podepíší dohodu (a její kopie pro každou stranu) po ověření občanských průkazů (jejichž čísla se zapíší do smlouvy) před představenstvem, které totéž stvrdí jako "vzetí na vědomí". Tím je převod členských práv a povinností dokončen, a jde se ihned byt předat (včetně rovnou výměny zámků).
Jde se ale samozřejmě dohodnout na jiném nebo obměněném postupu.
Změna trvalého bydliště viz:
http://www.finance.cz/zpravy/finance/267719-jak-na-zmenu-trvaleho-bydliste/
http://www.nasepenize.cz/zmena-trvaleho-bydliste-kolik-stoji-a-co-je-potreba-5312
Poslední komentáře