Pane Patočko, na Vaše nesmyslná tvrzení ohledně výkonu radiátoru musím reagovat zvlášť. Je mi líto že to musím říci, ale nevyznáte se v termodynamice topného tělesa.
Graf na který jste odkázal je celkem na nic – zachycuje ustálený stav v uzavřené místnosti. Nechci Vás zkoušet, ale raději si to probereme jako ve škole:
Výkon topného tělesa závisí (zjednodušeně) na střední teplotě povrchu (tedy na teplotě vody), na střední teplotě vzduchu, na teplosměnné ploše tělesa a na geometrických vlastnostech tělesa.
Mějme standartní uzavřenou místnost, střední povrchová teplota radiátoru Tr=45°C, teplota vzduchu přicházejícího (od podlahy) k radiátoru je 21°C. Rozdíl teplot tělesa a vzduchu činí 24°C a tomu odpovídá určitý stabilní výkon (označme jej 100%).
V této místnosti otevřu okno. Termostatická hlavice je ochlazována, radiátor se naplno otevírá, střední teplota bude 60°C a teplota vzduchu (který na radiátor proudí zvenčí otevřeným oknem) bude řekněme +12°C. (Připomínám, že průměrná teplota vnějšího vzduchu v topném období v ČR je pouze +2°C, ale počítám s určitým mísením chladného vnějšího vzduchu). Rozdíl teplot bude 48°C, což je dvojnásobek.
Z toho plyne dvojnásobný rozdíl teplot a tepelný výkon zvýšený na 200%. Doufám, že jsem nepřekročil rozsah učiva střední školy.
Ztráty tepla v (trubkovém) radiátoru dané délky je možno si vypočítat na online kalkulačce TZB-info: http://vytapeni.tzb-info.cz/…veho-prurezu
- Při teplotách vody a vzduchu 45 a 21°C je tepelná ztráta 31.7 W/m.
- Při teplotách vody a vzduchu 60 a 12°C je tepelná ztráta 63.3 W/m.
Bez komentáře.
Váš teoretický graf je o něčem jiném než o topení při
otevřeném okně.
lake
Poslední komentáře