Paní Hurdesová,
Pokud jde o topení, je třeba rozdělovat náklady podle vyhlášky 372/2001 Sb. Ve Vašem případě je bezvýznamné, zda měřiče v neobývaných bytech jsou "na nule" či to, zda se vlastník jednotek svévolně odpojil od trubek topného systému.
Pokud snad vlastník jednotek svévolným zásahem vyřadil kalorimetry z provozu, postupuje se podle § 4 odst. 7 vyhlášky: "Neumožní-li konečný spotřebitel instalaci měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění, nebo přes opakované prokazatelné upozornění neumožní jejich odečet, nebo je ovlivní, činí v daném zúčtovacím období u tohoto konečného spotřebitele spotřební složka nákladů 1,6násobku průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy zúčtovací jednotky."
Pro případ, že nedošlo ke svévolné manipulaci s měřidly v neobsazených bytech, budete postupovat podle § 4 odst. 4 uvedené vyhlášky: "Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu 40 % oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede vlastník úpravu výpočtové metody uvedené v odstavci 3."
Z toho plyne, že za neobsazené (a zřejmě nevytápěné) byty platí jejich vlastník minimálně 60% průměrných nákladů domu (vztaženo na m2 započitatelné podlahové plochy). Nikoliv 50%, jak píšete.
Vyhláška sice hovoří v § 6 odst. 2 o rozpočítávání pouze základní složky "na byty a nebytové prostory odpojené od vnitřního rozvodu vytápění", ovšem odpojení části domu od centrálního vytápění by bylo závažným zásahem do kolaudačního stavu nemovitosti. Toto odpojení musí být stvrzeno kladným stanoviskem Stavebního úřadu. Vlastník odpojovaných bytů by musel úřadu prokázat jakým jiným způsobem vytápí své jednotky na teploty předepsané projektem. Není-li vydáno takové kladné stanovisko stavebního úřadu, pak k žádnému oficiálnímu odpojení bytů nedošlo. Platí pouze kolaudační stav nemovitosti a náklady se rozpočítají v souladu s vyhláškou tak, jak jsem napsal.
Pokud jde o teplou vodu, podle § 5 odst. 3 vyhlášky platí, že na každý byt se rozpočítává základní složka nákladů, která činí 30% celkových nákladů na ohřev teplé vody v domě. Rozpočítáno podle podlahových ploch. Při tom je bezvýznamné, zda byt je obydlen či nikoliv a rovněž se nepřihlíží ani k tomu, zda vlastník se (svévolně) odpojil od trubek teplé vody; zde platí totéž, co bylo řečeno o kolaudačním stavu nemovitosti.
Pokud jde o výtah a náklady na úklid, nerozumím na co si stěžujete. Upřesněte případně, zda míníte rozúčtování služeb a podle jakého klíče se ve Vašem domě tyto náklady rozdělují.
--------------------------------------------------
Z toho co jsem napsal je zřejmé, že není správný názor, že neobsazené byty by údajně měly hradit pouze základní složku 50%, jak tvrdil pan 566a567.
Rovněž je nesprávný jeho názor, že v domě nesmí být pověřený vlastník, nýbrž musí být volen výbor. Zákon o vlastnictví bytů nic takového neukládá.
lake
Poslední komentáře