Vložil lake, 24. Únor 2011 - 6:48

Rivr napsal: "je výhodné aby bylo hodně těch co jsou pod 60% – ti dotují ostatní členy SVJ; a co nejméně těch co jsou nad 140% – tito členy SVJ vysávají".

Tento názor je nesprávný. Bohužel je dosti častý. Byty, které mají celkové náklady pod průměrem domu, ochlazují sousední byty přes vnitřní zeď a právě oni "vysávají" teplo z bytů, které topí řádně. Je nutno si uvědomit, že běžná tenká panelová příčka mezi dvěma byty je zcela bez vnitřní tepelné izolace.

Sousedství s málo vytápěným bytem (17°C) znamená pro teplejší byt (22°C) stejnou tepelnou ztrátu, jako by šlo o vnější ochlazovanou zeď a vnější teplotu 6°C.

Představme si byt, který je ze dvou stran obklopen byty šetřílků. Navíc pod bytem v nižším patře bydlí další šetřílek. Z tohoto bytu tedy "odtéká" teplo nejen ochlazovanými vnějšími stěnami (plášť budovy), ale také přes panelové stěny do bytů sousedů-šetřílků. V bytě jsou chladné stěny i podlaha. Vlastník tohoto bytu, chce-li se alespoň trochu ohřát, je nucen přes zeď vytápět nejen svůj byt, ale i tři byty svých sousedů. To se samozřejmě projeví na náměrech spotřební složky.

Pak přijde pan rivr a vyčte mu, že svým náměrem nad 140% "tento člen SVJ vysává". To je vskutku bomba. Je smutné, že takové nesmysly často v domě šíří členové výboru. (Nemám nyní na mysli nadměrné větrání - to je zcela jiný případ, který lze zdokumentovat fotografováním pootevřených oken.)
-----------------------------------------------
A mimochodem: běžný postup korekcí podle § 4 odst. 4 vyhlášky je nesmyslný (v rozporu s fyzikálními principy). Korekce se přerozdělují plošně "naslepo" na všechny byty až do dosažení rozdílů nepřekračujících +−40%. Viz typický postup který zde popsal Ardjuna. Jde o pouhé žonglování s čísly, dokud nevyjde něco přijatelného. Měly by se správně zohlednit tepelné toky mezi konkrétními sousedícími byty:
(a) mezi nedotápěným bytem a byty bezprostředně sousedícími,
(b) mezi přetápěným bytem a byty bezprostředně sousedícími.
Teplo totiž prostupuje přes stěny, strop a podlahu hlavně do sousedního bytu. Nerozlézá se volně po celém domě. Rozúčtovatelé ovšem nezohledňují skutečné tepelné toky přes společnou vnitřní stěnu, i když je to jediný fyzikálně přijatelný a zdůvodnitelný postup. Lze i v Excelu ...

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.