Vložil lake, 18. Únor 2011 - 5:48

Paní Marie,

není pravdou, že nemohlo proběhnout shromáždění. Jako pověřený vlastník jste byla povinna je svolat minimálně jednou ročně. Zejména pokud funkční období statutárního orgánu končilo a vyvstala nutnost nové volby.

Nynější výzva ke svolání shromáždění není v souladu se zákonem: jestliže již pověřeným vlastníkem nejste, pak nejste ani oprávněna svolat shromáždění (nemáte-li alespoň čtvrtinový podíl). Toto oprávnění nyní mají pouze vlastníci s jednou čtvrtinou hlasů (§ 11 odst. 1 ZoVB), popř. vlastníci jednotek plnící ze zákona funkci statutárního orgánu (§ 9 odst. 9 ZoVB). Naštěstí však svolání shromáždění není právním úkonem, takže nenapadne-li žádný z vlastníků Váš postup, nic se neděje.

Výzva k Vašemu „odstoupení z funkce“ je nesmyslná. Nemůžete odstoupit z funkce, kterou již nezastáváte. Právník, kterému Vaši sousedé zaplatili za jeho služby, je snad měl poučit…


• K přijetí usnesení o změně stanov je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů (§ 11 odst. 4 ZoVB).

• Chtějí-li někteří členové SVJ z něj „vystoupit“, je to velmi lehce realizovatelné: převedou svou jednotku na jinou osobu. Ta se stane členem SVJ namísto nich.

• Pokud jde o „velké dluhy“ některých vlastníků, nemohou se jich zbavit prodejem jednotky. Ovšem nevymáháním může dojít k promlčení těchto dluhů a bude tedy zbytečné se jimi dále zabývat.

• Ke změně spoluvlastnických vztahů a vyčlenění jedné stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.