Vložil lake, 11. Leden 2011 - 8:10

Shromáždění je oprávněno zvolit osobu do funkce statutárního orgánu (nebo člena statutárního orgánu) SVJ. Toto právo však nelze primitivně vykládat tak, že by vlastníci mohli jednat svévolně proti vůli volené osoby.

Zvolení do funkce je obdobou uzavření mandátní smlouvy: zvolené osoby jednají jménem SVJ a obstarávají záležitosti SVJ na jeho účet. K platnosti takového (a ostatně jakéhokoliv) smluvního vztahu je nezbytný souhlas obou stran:
§ 2 odst. 2 ObčZ: "V občanskoprávních vztazích mají účastníci rovné postavení."
§50 odst.3 ObčZ: " Dokud třetí osoba nedá souhlas, platí smlouva jen mezi těmi, kdo ji uzavřeli; (...). Totéž platí, jestliže třetí osoba souhlas odepřela."

Jestliže tedy shromáždění přikáže vlastníkovi jednotky funkci ve výboru bez jeho souhlasu, jde o úkon nulitní (absolutně neplatný), neboť svým obsahem odporuje zákonu (LZPS a § 39 ObčZ). Takové usnesení je možno nanejvýš považovat za návrh k uzavření smlouvy o výkonu funkce a je pouze na zvolené osobě, zda na tuto "volbu" přistoupí či nikoliv. Přitom ovšem platí
§ 44 odst. 1 ObčZ: "Smlouva je uzavřena okamžikem, kdy přijetí návrhu na uzavření smlouvy nabývá účinnosti. Mlčení nebo nečinnost samy o sobě neznamenají přijetí návrhu."

Je známo, že bez písemného souhlasu zvolené osoby s výkonem funkce rejstříkový soud zápis neprovede.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.