K Vašemu komentáři bych se rád zeptal. Jestliže je předmětem SVJ správa domu, jaký výnos či náklad účtujete? Z čeho vykazujete zisk? Při dotazu na MMR, zda může SVJ odkoupit jako právnická osoba pozemek pod domem, mi bylo sděleno, že nikoliv, jelikož není založeno za tímto účelem. Z toho vyplývá, že nemůže mít ani žádný výnos či náklad k tomuto majetku. A dále, jako správce jsem se vždy snažil vést průkazné účetnictví a věřte, jde to. Vždyť většina plateb, které jsou pro členy SVJ důležité a podstatné jsou zálohy (ty, které se pravidelně 1× za rok zúčtují) a zálohy do FO, které přesně evidujeme a zvlášť položkově vykážeme tak, aby každý, kdo o to bude mít zájem mohl zjistit, za co se peníze vydávají.
Dovolte mi ještě jednu kacířskou myšlenku. Domnívám se, že vedení účetnictví jako takového u SVJ postrádá smysl v okamžiku, kdy správce domu využívá software, který umožní vytisknout jakoukoliv sestavu (přehled nákladů domu, výnosů z pronájmu spol. prostor, předepsané a zaplacené zálohy aj.). Záleží pak na členech SVJ, zda si tyto sestavy vyžádají a prohlédnout. Osobní zkušenost mám takovou, že 99% členů SVJ zajímá pouze to, zda mají při zúčtování záloh za předchozí rok přeplatek či nedoplatek a v okamžiku, kdy mají nedoplatek pátrají, jestli je správce neokrádá.
Stav, kdy správce nepředkládá SVJ žádné sestavy však považuji za naprosto nehorázný a špatný. To zavání něčím nekalým a s takovým správcem bych se hned rozloučil.
MK
Poslední komentáře