Zdaňování příjmů z věcného břemena
- Dne 1.4. proběhla v jiném vláknu diskuse o věcném břemenu a částečně i o jeho zdaňování. Protože bylo Apríla, nevím nakolik brát jednotlivé výroky vážně.
- ZDP v § 4/1/zc a § 19/1/zf stanovuje, že od daně z příjmů jsou osvobozeny:
„příjmy plynoucí jako náhrada za věcné břemeno
- vzniklé ze zákona
- nebo rozhodnutím státního orgánu podle zvláštního právního předpisu
- a příjmy plynoucí jako náhrada za vyvlastnění za základě zvláštního právního předpisu“
3. § 76/7 zákona č. 458/2000 Sb. zní:
(7) Provozovatel rozvodného tepelného zařízení je povinen zřídit věcné břemeno umožňující využití cizí nemovitosti nebo její části pro účely uvedené v odstavci 5 písm. a), a to smluvně s vlastníkem nemovitosti; v případě, že vlastník není znám nebo není určen nebo proto, že je prokazatelně nedosažitelný nebo nečinný nebo nedošlo k dohodě s ním a jsou-li dány podmínky pro omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě podle zvláštního právního předpisu 4e), příslušný vyvlastňovací úřad rozhodne na návrh provozovatele rozvodného tepelného zařízení o zřízení věcného břemene umožňujícího využití této nemovitosti nebo její části.
4. Z bodu 3. Vyplývá, že věcné břemeno nevzniká ze zákona, ale provozovatel rozvodného zařízení ho má zřídit smlouvou. Jen pokud nelze VB zřídit smlouvou, rozhodne o zřízení příslušný vyvlastňovací úřad.
5. Pokud je uzavřena smlouva podle § 76/7 zákona č. 458/2000 Sb. není podle mne splněn žádný z předpokladů uvedený v § 4/1/zc případně § 19/1/zf (pokud je vlastníkem právnická osoba) a příjem plynoucí jako náhrada za věcné břemeno je předmětem daně.
Hezký den!
Poslední komentáře