Některá ustanovení ZoVB doplňují § občanského zákoníku, kde najdete odpověď na uvedené tema „balkony – lodžie“ :
Věci a práva § 118 (1) Předmětem občanskoprávních vztahů jsou věci, a pokud to jejich povaha připouští, práva nebo jiné majetkové hodnoty. (2) Předmětem občanskoprávních vztahů mohou být též byty nebo nebytové prostory.
§ 119 (1) Věci jsou movité nebo nemovité. (2) Nemovitostmi jsou pozemky a stavby spojené se zemí pevným základem.
§ 120 (1) Součástí věci je vše, co k ní podle její povahy náleží a nemůže být odděleno, aniž by se tím věc znehodnotila. (2) Stavba není součástí pozemku.
§ 121 (1) Příslušenstvím věci jsou věci, které náležejí vlastníku věci hlavní a jsou jím určeny k tomu, aby byly s hlavní věcí trvale užívány. (2) Příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem užívány. (3) Příslušenstvím pohledávky jsou úroky, úroky z prodlení, poplatek z prodlení a náklady spojené s jejím uplatněním.
Jak máte definovány, balkony, nebo lodžie v Prohlášení vlastníka podle §121, odts. 1,2) ?
Vlastnictví jednotek (byt, nebyt) nespočívá ve vlastnictví stavebních částí tvořících konstrukci domu ale ve vlastnictví „jimi obestavěného vymezeného prostoru“ (jednotek -byt, nebyt) a „společných částí domu“, mezi něž právě patří stavební konstrukce, tak jsou uvedeny v „Prohlášení vlastníka“. Mezi dosud „nepojmenované“ v §2 jako : „společné části domu“ nebo „příslušenství jednotek“, či „jejich součást“ jsou dle mého názoru „konstrukce bytových jader“, s nimiž se nakládá všeobecně bez pravidel, dosti svévolně vlastníky jednotek. Průmět jejich podlahové, není započítáván do podlahové plochy jednotek, kterou tvoří dle §2, odst.i) plocha „místností“
Zdravím Kolář
Poslední komentáře