Při posouzení zda vlastník je „přehlasovaný“ je třeba vyjít z ustanovení NOZ o rozhodování mimo zasedání a z konstantní judikatury, která již v roce 2009 upřesnila pojem „přehlasovaný vlastník“.
Tři sudičky Dýšková, Dýšková, Jackwerthová a Brzobohatá totiž totálně popletly dvě odlišné záležitosti:
- podmínky pro přijetí (schválení) předloženého návrhu,
- podminky pro označení vlastníka jako „přehlasovaného vlastníka“ ve smyslu § 1209.
Jde o dvě naprosto odlišné záležitosti, které mají odlišné obsahy, hodnotí se odlišnými způsoby za splnění odlišných podmínek, a jsou upraveny v odlišných ustanoveních zákona. V praxi se to projevuje takto:
- Pro přijetí návrhu mimo shromáždění je nutné, aby se pro přijetí návrhu vyjádřila nadpoloviční většina hlasů z celkového počtu hlasů všech vlastníků jednotek, ledaže zákon stanoví, že se počítá z celkového počtu vlastníků jednotek (§ 1214).
- Pro přiznání procesního postavení přehlasovaného vlastníka je nutné, aby se tento vlastník jednotky vyjádřil na listině (§ 1212), tedy aby platně hlasoval buď „PRO“, nebo „PROTI“ [1].
☀ Podle 2012/89/§1211/3 platí, že návrh musí obsahovat alespoň návrh
rozhodnutí, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou
uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky
VYJÁDŘIT.
☀ Podle 2012/89/§1212 platí,
že k platnosti hlasování se vyžaduje VYJÁDŘENÍ vlastníka
jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno,
podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu
rozhodnutí.
➡️ Z uvedeného plyne, že pro účast vlastníka na hlasování je nutné, aby se k předloženému návrhu VYJÁDŘIL; to znamená, aby doručil listinu zpět se svým podpisem, a aby na této listině jednoznačně vyjádřil svůj postoj k návrhu – buď kladně, nebo záporně.
Vzhledem k tomu, že zákon stanoví jednoznačně kdy je splněna podmínka účasti na hlasování mimo zasedání, je vyloučeno konstruovat pomocí pouhých stanov nevyvratitelnou právní domněnku, která tvrdí opak a je v rozporu se zněním NOZ i LZPS.
- Jde o zakázané ujednání, které porušuje veřejný pořádek, neboť vlastníkovi odnímá právo na svobodu projevu, zaručené Listinou základních práv a svobod (ústavní zákon č. 2/1993 Sb.), viz § 2012/93/2/§17 [2].
- Jde o zakázané ujednání, které porušuje i „právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti“. Tento zákaz je obsažen v ustanovení 2012/89/§1/2.
Pouhé nedoručení hlasovací listiny ve stanovené lhůtě tedy NENÍ vyjádřením vlastníka jednotky ve smyslu zákona. Jde nepochybně o zdržení se vyjádření. Pouhá neúčast na hlasování znamená, že vlastník nevyjádřil nijak svou vůli navenek a nestal se tedy přehlasovaným vlastníkem ve smyslu § 1209.
Tři sudičky nerozpoznaly, že ono ustanovení ve stanovách je nulitní (podle § 245 se na tuto část stanov hledí, jako by nebyla přijata).
Ano, někteří soudci (i soudkyně) jsou blbové v talárech ......
Poznámka 1: Přehlasovaným vlastníkem totiž může – podle okolností – být ten vlastník, který se vyjádřil „PRO“ (jestliže návrh nebyl přijat), nebo ten, kdo se vyjádřil „PROTI“ (jestliže návrh byl přijat).
Poznámka 2: Podle Listiny základních práv a svobod platí, že svoboda projevu je zaručena. Ke svobodě projevu náleží jak právo projevit se, tak i právo neprojevit se (právo mlčet). Rozhodnutí nehlasovat je také součástí tohoto práva. Jinak řečeno: je vyloučeno nutit svobodného občana, aby se vyjádřil; takové praktiky byly běžné ve středověku, a k dosažení cíle byly používány různé druhy mučení. Dnes naštěstí platí jiná pravidla. Vlastníkovi jednotky nemůže být pouhými stanovami přikázáno, že povinně souhlasí (či nesouhlasí) s předloženým návrhem. Jde tedy o nepřípustný zásah do osobnostních práv jednotlivce.
Poslední komentáře