Vložil právo, 7. Březen 2025 - 11:50

Dobrý den vážená paní nikdo vás nemůže nutit aby jste byla ve výboru bez vašeho vědomi a souhlasu vás nikdo nemůže zapsat do výboru a nikdo vás nemůže nutit aby jste se zúčastnila porady na stavební úpravy které jsou ku prospěchu jednotlivého spoluvlastníka natož aby to bylo posuzováno jako šikanózní. : 1) Musí mít výbor SVJ tři členy? Ano, podle Vašich stanov musí mít výbor tři členy. Stanovy jsou závazné a SVJ se jimi musí řídit. Výbor s méně, než třemi členy nemůže fungovat, pokud se nezmění stanovy.
. 2) Mohou manželé sami svolat schůzi a zvolit se do výboru? Pokud mají dvě třetiny hlasů, mohou schůzi svolat a na ní si odhlasovat volbu výboru. Problém je v tom, že výbor musí mít tři členy – pokud si zvolí jen dva členy, výbor nevznikne. Pokud by se pokusili výbor se dvěma členy zapsat do rejstříku SVJ, tak to soud zamítne, protože to není v souladu se stanovami. Manželé, kteří vlastní jednotku ve společném jmění manželů (SJM), mají nedělitelný hlas odpovídající jejich podílu na společných částech domu. Pro výkon hlasovacího práva jsou povinni zmocnit společného zástupce, kterým může být jeden z nich nebo třetí osoba.

  1. Jak by se to mohlo zjistit? Pokud by třetí člen ve výboru chyběl, kdokoli z vlastníků (tedy i Vy) může podat podnět k soudu, že výbor není platně zvolen. Rejstříkový soud může zamítnout zápis neúplného výboru. Pokud by se to nezjistilo hned, může být později zpochybněna platnost rozhodnutí výboru.¨

Pokud se schůze zúčastní pouze manželé kteří vlastní jednotku v SJM, a vy nikoli, je důležité zjistit, zda jejich podíl na hlasovacích právech splňuje kvórum potřebné pro usnášeníschopnost shromáždění dle stanov SVJ. V případě, že jejich podíl není dostatečný, shromáždění by nebylo usnášeníschopné. . 4) Platí uvedený stavební zákon? Ne, Vámi uvedený stavební zákon už neplatí. Aktuálně platí zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, který nahradil starou právní úpravu. Pro úpravy společných částí domu je stále potřeba souhlas určité většiny vlastníků, ale konkrétní pravidla se mohou lišit podle situace a nových předpisů. Ohledně stavebních úprav, jako je výstavba terasy či mostu, je vyžadován souhlas všech dotčených vlastníků. Pokud jste svůj souhlas neposkytla, můžete podat námitku proti postupu stavebního úřadu, který vaše připomínky opomenul. Dále je vhodné upozornit na možné zásahy do společných částí domu, jako je střecha či pozednice, které by měly být projednány a schváleny shromážděním SVJ. Pokud plánovaná stavba zasahuje i na váš soukromý pozemek, je nutné zahájit samostatné stavební řízení týkající se tohoto pozemku. V případě nesrovnalostí v projektové dokumentaci, například ohledně výšky mostu nad chodníkem, můžete podat podnět k přezkoumání na příslušný stavební úřad nebo jiný kompetentní orgán. Myslím taktéž že k tomuto stavebnímu řízení musí být smlouva o výstavbě jednotek a nejenom samostatné stavební řízení a je mi záhadou že to okresní a ani krajský stavební úřad nevyžadoval a samostatné řízení povolil a dokonce okresní stavební úřad vydal povolení k výstavbě. Osobně si myslím že zde naopak dochází k šikanóznímu jednaní se stran většinového vlastníka i vy jako menší spoluvlastník mate své práva a povinnosti obávám se že se zde nevyhnete soudnímu jednání kdy soud určí dočasného opatrovníka než dojde k pravoplatnému řešení. Právo.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.