Vložil Justitianus, 15. Prosinec 2024 - 11:02

Ještě to shrnu. Žadatel o podporu z programu NZÚ je osoba odlišná od příjemce dotace, a ta je zase odlišná od příjemce bonusu[1].

Domnívám se, že jde o situaci podobnou jako v případě, kdy SVJ pronajímá svým jménem společnou část domu: SVJ je nepochybně pronajímatelem, přijímá od nájemce nájemné (jako každý pronajímatel), avšak přijaté nájemné není příjmem SVJ – jde o příjem vlastníků jednotek.

Přílohou žádosti o dotaci NZÚ je formulář 1695796274_Sez­nam_bonifikova­nych_bytu_v1.0_2023–09–21.xlsx. V něm jsou pro žadatele (SVJ) uvedeny tyto pokyny k vyplnění:

1. Připravte seznam domácností, které mají zájem žádat o bonus poskytovaný nízkopříjmovým domácnostem a seznam sociálních bytů (pokud se takové v domě nacházejí).

Z uvedeného plyne, že SVJ není ani žadatelem o bonus, ani konečným příjemcem bonusu. O bonus pro nízkopříjmovou domácnost žádá tato „domácnost“, tedy vlastník jednotky. SVJ jeho žádost pouze zprostředkuje, vyžádá si od vlastníka jednotky potřebná potvrzení, zapíše všechny žádosti o bonusy do formuláře (který je povinnou přílohou žádosti o dotaci) a podává žádost o dotaci – včetně žádosti o bonusy – hromadně za všechny vlastníky jednotek.

Existuje zásadní rozdíl v tom, jak se účtuje (A) o samotné dotaci a (B) o bonusech pro nízkopříjmové domácnosti. Samotná dotace se zaúčtuje ve prospěch vlastníků jednotek podle jejich spoluvlastnických podílů – zcela stejně, jako jakýkoliv přijatý příspěvek na správu domu. Čerpání této dotace je pak podle stejného klíče – opět podle spoluvlastnických podílů. Zde nevzniká žádná speciální odchylka od běžného hospodaření s přijatými příspěvky na správu[2].

Zcela jinak je tomu v případě (B) u individuálních bonusů. Tyto bonusy obdrží od státu (prostřednictvím SVJ) jen někteří vlastníci jednotek, a navíc nejde o částky podle spoluvlastnických podílů[3]. Nejde o částky na správu domu a pozemku, proto o nich není SVJ oprávněno rozhodovat. V poměrech SVJ se to projeví takto:

  1. Jestliže SVJ přijalo od státu dotaci, použije ji jako příspěvek na správu domu s určením na stavební úpravy domu podle programu NZÚ. Tyto částky může SVJ zadržovat na svém účtu až do jejich spotřebování pro účely programu NZÚ.
  2. Jestliže SVJ přijalo od státu i bonusy pro nízkopříjmové domacnosti, musí je vyplatit těmto domácnostem, protože se nejedná ani o přijaté příspěvky na správu domu, ani o dotaci pro SVJ na program NZÚ. SVJ je v pozici, kdy bez právního důvodu zadržuje cizí finanční částky, které přijalo do úschovy. Tyto částky právnické osobě nepatří a SVJ je nesmí samo použít. Může je pouze vyplatit příjemcům bonusů.

Pokud SVJ nevyplatí bonusy samo, pak vlastník jednotky s nízkopříjmovou domácností se může na SVJ domáhat toho, aby mu jeho bonus byl vyplacen. Je to shodný postup jako při vyplácení podílu na příjmech plynoucích z nájmu společné části.

Justitianus


Poznámka [1]: Blbové ministerští úředníci opět nepochopili, že SVJ není vlastníkem bytového domu. Viz nadpis dokumentu na oficiálním webu NZÚ: „Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory – Bytové domy ve vlastnictví SVJ a bytových družstev, platné od 1. 9. 2024“. Podle těchto pokynů platí, že žadatelem o podporu může být pouze společenství vlastníků jednotek (SVJ), nebo bytové družstvo. Zároveň je stanovena tato (pro SVJ nesplnitelná) podmínka: „Žadatel musí zůstat vlastníkem budovy či stavby, na kterou je žádáno o podporu, po celou dobu administrace žádosti, tj. od podání žádosti až do doložení realizace podporovaných opatření.“ 

Poznámka [2]: Cituji z dokumentu „Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory v podprogramu Nová zelená úsporám programu HOUSEnerg Modernizačního fondu BYTOVÉ DOMY pro žadatele – Společenství vlastníků jednotek a bytová družstva“, část 2/3/f: „Žadatel je povinen všechny transakce související s projektem odděleně identifikovat od ostatních účetních transakcí s projektem nesouvisejících a vést analytickou evidenci s vazbou ke konkrétnímu projektu.“

Poznámka [3]: Výše bonusu neodpovídá spoluvlastnickému podílu vlastníka jednotky, a u bytů nad 60 m2 neodpovídá ani podlahové ploše jeho bytu. Bonus je sice vypočten podle podlahových ploch, avšak započítává se pouze podlahová plocha bytu nepřevyšující 60 m2. Částky bonusů tedy nemají nic společného se spoluvlastnickými podíly. Jde o individuální dluhy SVJ vůči vlastníkům jednotek.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.