Nikdo vám samozřejmě nemůže zakázat, abyste jednali nesmyslně a v rozporu se zákonem. Ale proč si takto komplikujete život?
Podle § 1180/1 platí, že vlastník jednotky přispívá na správu domu a pozemku v poměru odpovídajícím jeho podílu na společných částech, nebylo-li v prohlášení určeno jinak.
Z uvedeného plyne, že SVJ nemá právo odchýlit se svévolně od znění prohlášení a nemůže si odhlasovat, že poruší zákon. Jediný legální způsob jak změnit poměr přispívání je změna prohlášení. O tom ovšem SVJ nerozhoduje!
Jestliže bylo přijato pouze usnesení shromáždění, odlišné od obsahu prohlášení, pak jde o absolutně neplatné (nulitní) usnesení v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodnout. SVJ se tedy tímto zdánlivým „usnesením“ nesmí řídit. Je povinno předepsat a vymáhat příspěvky podle zákona, to jest podle spoluvlastnických podílů. Předseda vašeho SVJ má tedy pravdu, když nechce porušit zákon.
➡️ Dále se budu zabývat změnou prohlášení.
Podle § 1169/1 platí, že pokud se změna [prohlášení] dotýká práv a povinností všech vlastníků jednotek, pak ke změně prohlášení se vyžaduje písemný souhlas všech vlastníků jednotek; vyžaduje se rovněž písemný souhlas všech osob oprávněných z věcného práva (např. banky a jiní zástavní věřitelé).
Podle § 1221/2 platí, že stanoví-li zákon ve věcech bytového spoluvlastnictví působnost vlastníkům jednotek, lze ji vykonat i jejich rozhodnutím přijatým na shromáždění. (Toto rozhodnutí však musí být podle § 1169/1 písemné.)
Jestliže všichni vlastníci rozhodli písemně postupem podle § 1221/2 o jiném způsobu přispívání, rozhodli tím o změně prohlášení. K tomu je ještě nutné získat souhlas všech oprávněných třetích osob podle § 1169/1. Změnou prohlášení budou pak vázáni jak vlastníci jednotek, tak SVJ. Z toho pro SVJ vyplynou tyto zákonné povinnosti:
- Podle § 1220/1 platí, že změní-li se prohlášení, vyhotoví jeho nové úplné znění osoba odpovědná za správu domu [SVJ] a bez zbytečného odkladu je založí do sbírky listin katastru.
- Podle § 1220/2 platí, že SVJ založí bez zbytečného odkladu prohlášení v úplném znění i do sbírky listin SVJ u rejstříkového soudu.
Počítejte s tím, že změna prohlášení je za 1000 Kč, a změna listů vlastnictví jednotek bude stát 2000 Kč za každou jednotku.
Justitianus
Poslední komentáře