Vložil N. Klainová (bez ověření), 17. Říjen 2008 - 14:43

Podle mého názoru má být platnost dohody potvrzena i každým novým vlastníkem jednotky. My máme úplně jinou dohodu podepsanou všemi, což není podstatné. Důležité je, že při změně vlastníka ji nový vlastník dostane k podpisu. Myslím si, že pokud by ji nepodepsal, dohoda, která má vyjadřovat souhlas 100 % vlastníků, by ztratila platnost.

Tento můj názor však nemá právní oporu v zákoně. Stejně tak ji ale nebudou mít ani další názory, které se tu mohou objevit. Proč?

Právníci se dohadují, jestli je dohodou v § 15 ZoVB myšlena dohoda 100 % vlastníků. Kdyby měli jednoznačnou právní oporu, dohady by ustaly.

Ve Sdělení MF čj. 281/55 462/2002 je sice uvedeno, že dohoda vyžaduje souhlas všech vlastníků, ale Sdělení platí jen částečně viz FZ č. 10/: „Na základě četných dotazů týkajících se platnosti resortních předpisů uveřejněných ve finančních zpravodajích, které nebyly výslovně zrušeny, upozorňujeme účetní jednotky, že vzhledem k neaktuálnosti nejsou pro vedení účetnictví od 1. ledna 2008 použitelné níže uvedené pokyny, sdělení, oznámení a postupy:“ No a mezi níže uvedenými pokyny je i výše uvedené Sdělení. Použitelnost se týká vedení účetnictví, takže by ustanovení o dohodě mohlo platit, ale je tu další problém – Sdělení není právním předpisem, je jen doporučením.

V návrhu ZoVB už je sice uvedeno, že se na jiném způsobu přispívání na správu domu musí dohodnout všichni, ale to nám rovněž není nic platné. Návrh ZoVB je už od roku 2004 opakovaně vracen k přepracování. Dá se z něj ale vyčíst, jak to zákonodárci asi mysleli, když tvořili současně platný zákon.

Sama jsem velmi zvědavá na další názory.

N. Klainová

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.