Vojtěchu, jste hlupák. Nedokážete ničím odůvodnit Vaše tvrzení.
Jestliže označujete ustanovení §1 a §2 za kogentní, tak si je alespoň přečtěte:
Tento zákon se nevztahuje na služby, které si příjemce služeb
zajišťuje bez účasti poskytovatele služeb. Rozsah poskytovaných služeb si poskytovatel služeb a příjemce služeb ujednají nebo o něm rozhodne družstvo nebo společenství. |
Při hrazení služby paušálem nedocházi k žádnému rozúčtování ani vyúčtování nákladů. Je to v zákoně uvedeno výslovně v § 9 odst. 1: „V obou případech platí, že platby za poskytované služby se nevyúčtovávají.“
Paušální hrazení služeb je možné proto, že toto nezakazuje žádný celostátně účinný právní předpis. Nikoli proto, že paušální platba je zmíněna v § 9 zákona č. 67/2013 Sb.. Toto ustanovení je lex specialis a příkladmo deklaruje co všechno je možné. Hlupak toto ovšem nepochopí.
Mimochodem, zmínka o paušálech v § 9 zákona je zcela obecná. Netýká se pouze nájemního bydlení, jak se hlupák domnívá.
Vlastníci si mohou vytápět sami bez existence poskytovatele služeb.
Samotný zákon č. 67/2013 Sb. uvádí v §1, že tento zákon se nevztahuje na služby, které si příjemce služeb zajišťuje bez účasti poskytovatele služeb. Vlastníci jednotek si mohou usnést, že se obejdou bez poskytovatele a že si vytápění budovy zajistí sami mezi sebou. Na takovou budovu pak vůbec nebude dopadat zákon č. 67/2013 Sb.. Není nutno ani měřit, ani rozúčtovat, ani vyúčtovat.
Ostatně vytápění budovy vůbec nemusí být službou – může se jednat o činnost správy domu.
Službou v domě je totiž podle § 3 zákona č. 67/2013 Sb. pouze to o čem rozhodlo společenství. Nejde-li o službu spojenou s užíváním bytů, pak by udržování vnitřní teploty v celém domě spadalo pod správu domu.
Podle § 1189 NOZ platí, že „správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí“.
Topná soustava je jediný propojený celek a může být celá společná, a pak žádná její část nenáleží vlastníku jednotky. Její provozování nepochybně spadá pod činnost podle § 1189, která „nenáleží vlastníku jednotky a je v zájmu všech spoluvlastníků nutná nebo účelná pro řádnou péči o dům“.
V tom případě bude provoz otopné soustavy samozřejmě hrazen z příspěvků na správu domu. Spoluvlastnické podíly odpovídají většinou podlahovým plochám – voilà! Tohle je přece případ z úvodního dotazu: „Náklad na vytápění se počítá pouze z plochy bytu“.
Justitianus
Poslední komentáře