OK, rozhodující je zda jste účetní jednotkou a vedete účetnictví. To už jsem zde psal asi ve třech diskusích o příjmu z nájmu.
Pokud vedete účetnictví, jste povinen zdanit i pohledávky – to jsou peníze které Vám někdo dluží. Účtujete o závazcích a pohledávkách a zdaňujete, i když jste ještě žádné peníze nedostal.
Zcela jinak je tomu pokud jste běžný vlastník jednotky. Zdaňujete pouze ten příjem, který se projevil ve Vaší majetkové sféře. To se týká těchto peněz:
- převzal jste je v hotovosti, nebo
- převzala je jiná osoba na základě plné moci kterou jste jí udělil, nebo
- došly na Váš bankovní účet, nebo
- došly na jiný bankovní účet podle Vašeho pokynu, nebo
- nastalo započtení vzájemných pohledávek v rozsahu, v jakém se vzájemně kryjí (§ 1982 a následující), nebo
- částka byla zabavena v exekuci k úhradě Vašich dluhů,
- atd.
Správně jste si všiml, že bez existence dvoustranné smlouvy o nakládání s příjmy z nájmu (případně bez existence soudního příkazu) nemá SVJ právo zadržovat Vám Vaše peníze. U SVJ jde tedy o bezdůvodné obohacení. Ty peníze Vám SVJ stále dluží. (Ovšem může namítnout promlčení; uplatní se obecná promlčecí doba – tříletá, případně desetiletá.)
Jednoduché řešení je vyžádat si od SVJ „Potvrzení o výši příjmu z pronájmu“ a v následujícím měsíci tuto částku započtete na Váš příspěvek na správu domu. Zaplatíte na účet SVJ o to méně.
Vůbec bych se neobracel na Finanční úřad – z toho nemůže nikdy vzejít nic dobrého. Finanční úřad se o Vašem příjmu z nájmu podle § 9 ZDP dozví v roce 2023, až budete podávat daňové přiznání za rok 2022.
Justitianus
Poslední komentáře