- Lukas L: „… Prijem svj je tedy nechapete princip svj, jde totiz o spoluvlastnictvi.“
Nesmysl. SVJ je právnická osoba, vede účetnictví, má samozřejmě své závazky, pohledávky, příjmy a výdaje. To je něco jiného než závazky, pohledávky, příjmy a výdaje vlastníka jednotky (VJ). Fantazírujete z neznalosti.
- Lukas L.: „Prijem svj je tedy podilove vasim prijmem …“
Nesmysl. Zase špatně! Netušíte co je to právnická osoba SVJ. Peníze právnické osoby SVJ jsou peníze SVJ. Vy to nevíte?
Vámi označený judikát 7 Afs 19/2009 – 58 je nepřípadný a netýká se právnické osoby SVJ.
Judikát se přece týkal podílového spoluvlastnictví, nikoliv bytového vlastnictví po vzniku právnické osoby SVJ. To jsou odlišné právní úpravy obsažené dnes v odlišných částech občanského zákoníku. Přečtěte si § 1127 a § 1192 NOZ. Spoluvlastníci tam uvedení se dělí o závazky i pohledávky „společně a nerozdílně“. To se však nevztahuje na domy kde vzniklo SVJ jako právnická osoba. Nastudujte si to, než zase začnete fantazírovat.
Zjevně netušíte, že právnická osoba SVJ je sama účetní jednotkou a že při správě domu SVJ jedná „jako by samo bylo vlastníkem“. Potvrzeno konstantní judikaturou, viz namátkou judikáty Nejvyššího soudu 29 Cdo 3269/2010, 26 Cdo 3553/2017, 26 ICdo 28/2022–92.
- Nájemné přijaté právnickou osobou SVJ je příjmem SVJ z nájemného. Viz § 18/2/f zákona o daních z příjmů. Pokud se domníváte něco jiného, citujte tedy ZoDP.
- Přijetím nájemného pronajímatelem vzniká vlastníkovi jednotky pouze (dosud nesplatná) pohledávka vůči SVJ.
- Nejste schopen zpochybnit jednoduchou skutečnost, že VJ který nevede účetnictví neúčtuje o svých pohledávkách za SVJ a neuvádí je v daňovém přiznání.
- O zdanitelný příjem půjde u VJ teprve v okamžiku, kdy jeho pohledávka vůči SVJ zanikne splněním (úhradou dlužné částky, nebo započtením).
Přečtěte si konečně zákon o daních z příjmů, člověče, a přestaňte fantazírovat.
Justitianus
Poslední komentáře