Hlupačko. Bavím se nesmírně. Kde jste zaměstnána prosím pěkně? Kdo tam na Vás dává pořád pozor?
Hele, když už jste zmínila ten příklad s pronájmem bytu, tak Vám dám taky příklad s pronájmem bytu. Pronajmete byt na rok, nájemce bude platit nájemné 2 měsíce, a pak do konce roku nezaplatí nic.
Takže – podle Vás – v daňovém přiznání uvedete příjem z pronájmu = nájemné krát 12 měsíců? A zaplatíte z toho daň? Opravdu? I když jste ty peníze nedostala (a nejspíš je už nikdy neuvidíte)? Ano nebo ne? A dobře si rozmyslete co odpovíte. |
Ono je totiž úplně jedno, jestli Vám ty peníze měly přijít rovnou od nájemce, nebo přes realitku, nebo od SVJ. Důležitý je okamžik přijetí úhrady. Vy ty peníze nemáte. Částky nájemného se nedostaly do sféry Vaší dispozice. Nesmíte je tedy uvést v daňovém přiznání! Někdo Vám ty prachy pořád dluží, popletko.
Vy si to totiž pletete s účetními jednotkami – ty samozřejmě účtují jak o neuhrazených pohledávkách, tak o nezaplacených závazcích. Obyčejný Franta Vlastník vůbec nevede účetnictví a toto se jej netýká.
Pokud se domníváte opak, citujte kde v zákoně o daních z příjmů je uvedeno, že předmětem daně z příjmu je nájemné, které jste nikdy nedostala.
Nápověda:
Podle § 23 odst. 1 zákona o daních z příjmů platí, že základem daně je rozdíl, o který příjmy, s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně, a příjmů osvobozených od daně, převyšují výdaje (náklady), a to při respektování jejich věcné a časové souvislosti v daném zdaňovacím období (…). Podle § 23 odst. 2 zákona o daních z příjmů platí, že pro zjištění základu daně se vychází z rozdílu mezi příjmy a výdaji u poplatníků, kteří nevedou účetnictví, nebo vedou jednoduché účetnictví. |
Justitianus
P.S. Dopisovat si s blbem je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Poslední komentáře