Příjem z pronájmu je příjmem pronajímatele. Existuje protizákonná, nesystémová a překvapivá výjimka pouze pro SVJ: Příjem z pronájmu společné části domu je vždy příjmem vlastníka domu. Nestanoví to však žádný zákon. Toto stanovisko zastává ministerstvo financí dlouhodobě.
Příjem úroku z prodlení v souvislosti s pronájmem společné části domu je ze stejného důvodu považován také za příjem vlastníků jednotek. Naopak příjem ze smluvních pokut při pronájmu společné části je vždy příjmem SVJ (k tomuto dělení viz § 16 odst. 2 písm. b) a odst. 1 písm. e) nařízení vlády č. 366/2013 Sb.).
Příjem z úroků na bankovním účtu je vždy příjmem majitele účtu. Majitelem účtu SVJ je právnická osoba SVJ. Tedy půjde vždy o příjem SVJ. Neznám žádnou výjimku z tohoto pravidla. Jestliže jste narazili na blba, který tvrdí cosi jiného, nepouštějte jej k penězům ani k účetnictví.
V případě kdy SVJ věnuje část svého majetku vlastníkům jednotek: jde nepochybně o peněžní dar. V žádném případě nejde o nepeněžité plnění!!!! Jestliže jste narazili na blba, který tvrdí cosi o nepeněžitém plnění u peněžní transakce, nepouštějte jej k účetnictví.
Dary (peněžité i nepeněžité) podléhají dani z příjmů u obdarovaného. Od daně z příjmů jsou ovšem osvobozeny dary od jednoho dárce, jejichž hodnota nepřesáhne částku 15000 Kč za rok. Bez podrobností od Vás nelze napsat nic určitějšího.
Justitianus
P.S. Půodní text ze dne 13.02.2022 08:40 obsahoval chybu. Děkuji paní Klainové za upozornění. Opraveno 10.03.2022 15:20.
Poslední komentáře