Vložil Pavel, 4. Říjen 2008 - 7:50

Pane Petře F, Anonym pouze prudí a tak jsem mu odpověděl tak, jak jsem odpověděl. Vy diskutujete, Váš chybný názor se Vám proto pokusím vyvrátit.

„Půjčování“ upravuje ObčZ ve smlouvě o půjčce (§657–658), smlouvě o výpůjčce (§659–662), smlouvě nájemní (§ 663–723).

Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle DRUHU, zejména peníze. Tzn. půjčíte si 100 000 Kč, ale nevrátíte identické bankovky stejných emisních čísel (většinou) ale jiné bankovky ve stejné celkové hodnotě. Od sousedky si půjčíte kilo cukru, který spotřebujete, aby jste jí vrátil zase kilo cukru (stejný druh), ale který jste nově koupil (klasický školní příklad, který v době 24 hodinové prodejní doby a zhoršení sousedských vztahů trochu pokulhává, vím :-)).

Nájemní smlouvou pronajímatel přenechává za úplatu nájemci INDIVIDUÁLNÍ VĚC, aby ji dočasně užíval nebo z ní bral užitky. Např. knihu, chatu, automobil… Vrátí se stejná věc INDIVIDUÁLNĚ určená např. WIN. To je rozdíl od půjčky.

Smlouvou o výpůjčce vznikne vypůjčiteli právo věc po dohodnutou dobu bezplatně užívat. Zde není odměna za výpůjčku a tak to dále nerozvádím.

Pokud si najmete, např. od leasingové společnosti, věc a spadnete do konkursu, tato věc není součástí konkursní podstaty, protože Vám jako najmutá věc nikdy nepatřila.

Pokud si vezmete úvěr, nebo přijmete zálohu (např. od odběratele nebo členů SVJ) a spadnete do konkursu, peníze na účtu a v pokladně jsou součástí konkursní podstaty, protože jde o druhově určené věci a správce konkursní podstaty nerozpozná zda peníze jsou kryty základním kapitálem, úvěrem, zálohou nebo inkasovanou tržbou (peníze nemají mašličku).

Tvrdím, že nakládání s druhově a individuálně určenými věcmi je rozdílné podle občanského práva, jinak by stačil místo dvou smluvních typů – smlouva o půjčce a nájemní smlouva- jen jeden smluvní typ. Tomu odpovídá i zachycení v účetnictví. Peníze máte uvedené v rozvaze jako vlastní majetek,byť jeho zdrojem krytí může být vlastní nebo cizí kapitál, najmuté věci od leasingové společnosti máte v podrozvaze, protože nejsou Vaším majetkem.

Snad to bude stačit jako vysvětlení. Pokud Vás to nepřesvědčí, chce se to zeptat právníka nebo správce konkursní podstaty.

Hezký den!

Pavel

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.