- Tomáš Neugebauer napsal: „SVJ není nic extra. SVJ je právnická osoba a ta je dam uvedena.“
Tomáš Neugebauer opět mlží. Neuvádí podstanou skutečnost, že na SVJ se v celém zákoně vztahuje zejména povinnost správce podle § 22 zákona. SVJ je totiž speciální osoba s omezenou právní způsobilostí a je možné ji označit za „správce“. ve smyslu zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. Uvedu zde povinnosti správce podle tohoto zákona.
§ 22 Vstup na nemovitosti (1) Vlastník (správce, uživatel) nemovitosti je povinen umožnit vstup na nemovitost k provedení opatření nutných ke zdolání požáru nebo k zamezení jeho šíření, popřípadě k provedení jiných záchranných prací, zejména vyklidit nebo strpět vyklizení pozemku, odstranit nebo strpět odstranění staveb, jejich částí nebo porostů. O potřebě a rozsahu těchto opatření rozhoduje velitel zásahu. (2) Je-li to nezbytně nutné pro účely cvičení jednotky požární ochrany, vlastník (správce, uživatel) nemovitosti je povinen umožnit vstup na nemovitost; o tomto vstupu musí být hasičským záchranným sborem kraje nebo obcí, které cvičení jednotky požární ochrany organizují, předem uvědoměn, a to nejméně 24 hodiny před zahájením cvičení. Přitom se musí dbát, aby cvičením jednotky požární ochrany bylo co nejméně rušeno užívání nemovitosti a aby nevznikly škody, kterým lze zabránit. (3) Nesouhlasí-li vlastník (správce, uživatel) nemovitosti se vstupem na nemovitost podle odstavce 2, rozhodne hasičský záchranný sbor kraje nebo obec, které cvičení jednotky požární ochrany organizují, o tom, zda vstup na nemovitost je pro cvičení této jednotky nutný. To neplatí, jde-li o obydlí, kam lze vstupovat jen s předchozím souhlasem vlastníka nebo uživatele. |
Žádné jiné povinnosti správce nemá. Existují i další povinnosti uvedené v zákoně, které se vztahují na všechny právnické osoby, například zákaz vypalovat porosty a zákaz užívat nečistěný komín.
Tomáš Neugebauer ovšem popírá skutečnost, že na SVJ jako právnickou osobu by se vztahovaly další povinnosti na úseku požární ochrany pouze v prostorách, které SVJ užívá k provozování činnosti. A v tom je problém nepravd šířených panem Neugebauerem: SVJ neužívá dům k provozování činnosti! Nemá k tomu žádné oprávnění. SVJ užívá k provozování činnosti možná jen jeden prostor – jednu vyčleněnou místnost ve sklepě domu. Cituji zákon:
§ 2 Obecná ustanovení (2) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce. Provozuje-li činnost v prostorách více právnických osob nebo podnikajících fyzických osob, plní povinnosti na úseku požární ochrany na místech, která užívají společně, vlastník těchto prostor, není-li smlouvou mezi nimi sjednáno jinak. Součástí smlouvy musí být i určení osoby odpovědné za plnění povinností na úseku požární ochrany.
|
Všimněte si, že ustanovení § 2 řeší situaci, která je nejčastější: dům užívají ke své činnosti (k bydlení) všichni vlastníci jednotek. Někteří z nich mohou být právnické osoby, které mají v bytě sídlo; někteří jsou podnikající fyzické osoby a mají byt jako místo podnikání. Navíc v domě provozují činnosti i další osoby (opravy/údržba výtahů, odečítači vodoměrů a indikátorů, kontrola elektro, kontrola hasicích přístrojů a hydrantů, atd.)
Z uvedeného plyne, že v naprosté většině domů je stav předvídaný v § 2 odst. 2 zákona o požární ochraně: Provozuje-li činnost v prostorách více právnických osob nebo podnikajících fyzických osob, plní povinnosti na úseku požární ochrany na místech, která užívají společně, VLASTNÍK TĚCHTO PROSTOR.
Vlastníkem všech společných prostor domu jsou všichni vlastníci jednotek. Právě proto pan Neugebauer lže a mlží: vlastníkovi domu nemůžou hasiči udělit pokutu, takže přijdou o finance. Pan Neugebauer by tedy rád pokutoval právnickou osobu SVJ, ale kvůli § 2 odst. 2 zákona to nesmí udělat. Odpovědnost má vlastník domu – a to SVJ není.
Doufám, že jste pochopili proč pan Neugebauer popírá znění zákona a překrucuje jeho obsah. Hasičům a specialistům jde o kšefty.
Pro úplnost dodávám, že zákon o požární ochraně pamatuje ve svém § 2 odst. 2 na možnost, aby odpovědnost na úseku požární ochrany smluvně převzala jedna z osob – může to být právě SVJ, nebo smluvní správce, nebo i nějaký externista. Ovšem takovou povinnost nemá SVJ ze zákona! Toto smluvní převzetí odpovědnosti od vlastníka domu musí byt uvedeno buď v prohlášení (vlastníka budovy), nebo ve stanovách SVJ.
Tomáš Neugebauer tedy nemůže svévolně pokutovat každé SVJ za nedostatky na úseku požární ochrany. Musí si napřed zjistit a prokázat, zda SVJ je odpovědnou osobou, která převzala odpovědnost za prostory domu na základě smlouvy podle § 2 odst. 2 zákona o požární ochraně.
Teprve pak by bylo postaveno najisto, že SVJ je odpovědnou osobou, že má povinnosti týkající se všech prostor domu a provozovaných činností, a že může být pokutováno.
Justitianus
Poslední komentáře