Ve svém příspěvku uvádíte, že: „Nečlen SVJ nemůže být tedy volen do orgánů SVJ, takový je právní výklad.“ Můžete uvést, zda tento právní výklad je Váš názor, nebo čerpáte z literatury či judikatury?
Já mám názor opačný a opírám ho o tyto argumenty:
- ZoVB nečlenovi SVJ účast ve výboru nezakazuje
- ZoVB je předpisem soukromého práva a zde platí „co není zakázáno, je dovoleno“. Z toho vyplývá, že pokud zákon, či stanovy, nezakazují nečlenovi být ve výboru, tak ve výboru být může, pokud je zvolen
- JUDr. Pražák, SVJ praktická příručka, LINDE 2006, str. 131
Problematiku případného vymáhání škody na nečlenovi SVJ by mělo vzít do úvahy shromáždění při volbě do výboru. Ale podle mého názoru volba nečlena není zakázána, pouze je slušností na tuto skutečnost při volbě upozornit. Alespoň tak jsem to udělal já a ta nečlenka SVJ, kterou ostatní dlouhodobě znali, byla bez problému do výboru zvolena.
Možnost volby nečlena SVJ by neměla být zakázána ani v novém zákoně, protože regulujících opatření si stát vymyslel již dost a tady jednají vlastníci o svém majetku a většinou v kolektivu, kde se znají. Ať si stát reguluje banky, kampeličky, pojišťovny etc. – proti nim je jednotlivec ve velké nevýhodě, ne-li bezbranný.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře