Vložil Justitianus, 18. Březen 2020 - 17:15

Pane Zdenku 22, částečně máte pravdu, částečně ji nemáte. Připomínám, že většina SVJ v České republice jsou SVJ(1994) neboli „stará“ SVJ v domech se „starými“ jednotkami(1994).

Podle zákona č. 72/1994 platilo, že podle spoluvlastnických podílů se rozúčtují jak náklady na správu domu a pozemku, tak i veškeré náklady na vlastní správu právnické osoby SVJ. Ani v Prohlášení, ani ve stanovách není žádná zmínka o nějakém odlišném způsobu přispívání na vlastní správu SVJ.

Nevím jak jste dospěl k (nesprávnému) názoru, že na „stará“ SVJ by se měly vztahovat ty části NOZ, které popisují vnitřní poměry v „nových“ SVJ, vzniklých teprve od 1.1.2014 v domech s „novými“ jednotkami(2012).

Takže Vámi zmíněný nový vlastník se samozřejmě může domáhat, aby do stanov SVJ(1994) byla nově zařazena část o odlišném způsobu rozúčtování nákladů na vlastní správu právnické osoby SVJ(1994). Jestliže to nový vlastník navrhne, bude se o této úpravě stanov nepochybně hlasovat na nejbližším shromáždění. Zda to bude schváleno je jiná věc.


Pokud by se jednalo o SVJ(2012) v domě s jednotkami(2012), to je úplně jiný případ. V tomto případě na ujednání mezi členy SVJ(2012) dopadá ustanovení § 1180 odst. 2 o nákladech na vlastní správu SVJ(2012). Neexistuje-li nějaké výslovné ujednání o rozúčtování těchto nákladů (typicky ve stanovách, které by zavazovaly i nabyvatele jednotky), pak by se skutečně použila zákonná právní úprava.

Jen připomenu, že náklady na vlastní správu právnické osoby nezahrnují ty náklady, které uvádí vadné nařízení vlády č. 366/2013 Sb.. Ze seznamu uvedeného v § 8 tohoto předpisu spadá pod vlastní správu pouze část pod písmenem c): „vedení účetnictví, zpracování a předložení daňových přiznání, řádné hospodaření s finančními prostředky, vedení seznamu členů společenství vlastníků jednotek“.

Vše ostatní pod písm. a), b), d), e) f) jsou nepochybně náklady správce na správu cizího majetku – a proto patří do výčtu uvedeného v § 7.

Vadné a zmatečné nařízení vlády se naaopak vůbec nezmiňuje o nákladech, které bezpochyby patří do nákladů vlastní správy právnické osoby SVJ. Sem patří např. náklady na „spolkovou“ činnost, tedy náklady na konání shromáždění, na zasílání pozvánek a zápisů ze shromáždění, náklady na notáře (je-li jeho přítomnost nutná), náklady na vkládání listin do rejstříku, náklady na vedení a změny skutečností zapisovaných do rejstříku SVJ, náklady na vedení bankovního účtu SVJ.

Už jsem zde napsal, že náklady na vlastní správu právnické osoby jsou pouze ty náklady, které právnická osoba má jen z důvodu své pouhé existence (i kdyby neexistoval žádný dům s jednotkami). Nařízení vlády je v této části § 8 nepochybně vadné. Tento paskvil nebrat!

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.