„může li podpis „na tablet“ fungovat v bance, může fungovat i v rámci SVJ a společenství)“
Je na místě rozlišit nejméně tři spolu navzájem související
dotazy:
Za prvé, zda Vás může někdo nutit k podpisu na tabletu,
za druhé, zda máte právo obdržet kopii podepsané listiny,
a za třetí, zda je takto podepsaná listina platná.
První dva dotazy jsou jednoduché a není třeba k nim otvírat diskusi: Nutit k podpisu na tabletu Vás nikdo nemůže a kopii podepsané listiny máte právo obdržet vždy.
Složitější je to s platností podpisu na tabletu. To tady nevyřešíme, neboť právní úprava je nejasná. Právní úprava někdy k platnosti právního jednání podpis nevyžaduje vůbec. Podívejte se na své vyúčtování plynu, elektřiny, vody, internetu, pojistného, výzvu k zaplacení daně z nemovitých věcí ad. (nebo na upomínky těchto plateb) a napište zde, zda je podepsané nebo zda je na něm uvedeno alespoň jméno člověka, který dané vyúčtování vystavil. Přesto jsou takováto vyúčtování platná a povinnost z nich plynoucí vymahatelná. Na jiných písemnostech je pouze obrázek (sken) podpisu, což je někdy zřejmé na první pohled, jindy je prakticky neodlišitelný od podpisu rukou. I takovéto listiny jsou platné a povinnosti z nich plynoucí vymahatelné.
Praxe je nejednotná. Na jedné straně soudy běžně uznávají listiny opatřené obrázkem (skenem) podpisu a dokonce i bez jakéhokoli podpisu, pouze s uvedením jména podatele, a to i zásadních dokumentů (žalob), na druhé straně u kdejaké podružnosti je vyžadován ověřený podpis.
Jisté je, že nelze obhajovat svoje protiprávní jednání poukazem na protiprávní jednání jiného.
V bance máte možnost podepsat listinu na papíře a nebo odejít k jiné bance. Kromě toho lze ze strany banky očekávat serióznost jednání, kdy samotný vztah mezi bankou a klientema je postaven na důvěře, kterou si banka nedovolí zneužít. Nutit Vás k podpisu na tabletu Vás nicméně banka nemůže. Tato praxe se rozšiřuje i do jiných segmentů, které se těší důvěře značně nižší a nebo které jsou dokonce známé svým podvodným jednáním (telekomunikační operátoři, přepravní společnosti, dodavatelé energií ad.).
Dalším problémem je, že v okamžiku podpisu na tabletu není zřejmé, jaká listina je podepisována, ani jaký bude další osud skenu podpisu.
Pokud už se rozhodnu na podpis na tabletu přistoupit, vždy je vhodné vyžádat si informaci, jaké osobní údaje jsou snímány a ukládány (tj. zda pouze obraz, nebo i dynamika, tlak, rychlost, zrychlení).
Materiálů na dané téma se dá dohledat značné množství, např. zde
https://www.epravo.cz/…-109593.html
včetně zmínky o pokutě 250 000 Kč.
Poslední komentáře