Leukocite,
nepletu si „obratovou podmínku pro DPH a samotné DPH“. Stačí si přečíst odkazy v úvodním příspěvku.
Vycházím z platného ZDPH. Ten je sice v rozporu s právem EU, ale směrnice EU mají omezený přímý účinek na občany EU. Viz uváděný rozsudek NSS.
Příjmy zdaňované podle § 6 ZDP se nepočítají do ekonomické činnosti (§ 5/3 poslední věta ZDPH). Je jedno, zda se jedná o mzdu, plat nebo odměnu člena orgánu. Těmito příjmy se člověk nestane osobou povinnou k dani.
K Vašemu příkladu:
„Příkladně budu zedník stavějící třeba garáže spotřebitelům a 500.000 bude za práci, tak v tu chvíli, když vydělám 500.001 Kč, v tu chvíli musím svou práci pro spotřebitele zvýšit o 21% (pokud si nechci pohoršit) a k tomu absolvovat šílenou administrativu s DPH související.“
Předpokládám, že částka za výstavbu garáží je 500 tis. podle § 7 ZDP. Pokud částka 501 tis. za „práci“ je příjem podle § 6 ZDP, tak uváděný zedník vykonává ekonomickou činnost ve výši 500 tis. a není povinen stát se plátcem DPH.
Jinak administrativa s DPH související není zase tak šílená. Protože existují různé sazby DPH, tak různí řemeslníci jako instalatéři, zedníci atd. jsou i dobrovolnými plátci DPH, protože se jim vyplatí nakoupit potřebný materiál za 21% a prodat ho spolu s prací za 15%, pokud se jedná o bydlení.
Hezký den!
Pavel
P.S.
Albert Einstein řekl: „Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmů.“
A já dodávám, že v té době ještě nebyla DPH, to by mluvil jinak.
Poslední komentáře