Vložil Petr Patočka, 9. Únor 2017 - 20:25

Energetická bilance místnosti je výrazně složitější, než příklad, který se nám snažíte předložit.

Doporučuji k prostudování článek „Poměrové měření a skutečná spotřeba tepla“, kde je různé větrání počítáno. A ne jen odhadem a prostým konstatováním, že teplota bude „výrazně vyšší“.

Navíc jste se dopustila zásadního omylu. Pokud budu v jedné místnosti trvale topit na 20°C se správným větráním a v druhé místnosti budete při stejně nastaveném průtoku trvale větrat, nebude zde teplota místnosti 20°C. Aby byla bude třeba zvýšit průtok topné vody a díky tomu stoupne teplota zpětného potrubí. A když stoupne teplota zpětného potrubí bude při stejné teplotě místnosti rozdílný náměr a tím i úhrada.

Jen pro představu, protože jak je vidět se stále šíří různé dohady typu jedna paní povídala, tak standardní rozúčtování panelového domu u systému VIPA má rozpětí –20 až +30 %. Což podle nás vcelku koresponduje s chováním uživatelů a odpovídá dosahovaným teplotám a rozhodně to není víceméně průměr.

Poměrové měření tepla vypadá velice jednoduše a spousta lidí jej řeší ve stylu dohadů a odhadů. Pak používá přesné údaje typu „výrazně větší“ a podobné.

Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.