Mohou členové výboru skončit ve vězení za neobnovení účetnictví? Pevné nervy reformátora
Narazil jsem na čerstvý judikát 5 Tdo 1226/2015: obviněný nesplnil povinnost provést opatření k obnovení účetnictví, ze kterého se zachovaly pouze fragmenty hlavní knihy … v případě, že účetní záznamy jsou ztracené … je účetní jednotka povinna provést opatření k obnovení účetnictví. Obviněný proto byl povinen účetnictví obnovit a zajistit jeho řádné vedení, což nesplnil, čímž naplnil znaky přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření.
Stává se, že v domě vzniklo ze zákona SVJ, ale nedošlo k jeho „aktivaci“. Případně SVJ funguje, ale nevede účenictví. Nebo účetnictví vede, ale odvolaný výbor účetnictví nepředá, nebo předá jen torzo.
Co s tím.
Kandidovali byste do výboru takového SVJ?
Nebo prodáte byt a odstěhujete se jinam?
A co když pak zjistíte, že v jiném domě sice účetnictví vedou, ale vládne tam diktátorský výbor, který vám nechce nic ukázat k nahlédnutí?
Prodáte byt a odstěhujete se jinam?
Budete se takto stěhovat každý rok z domu do domu?
Nebo se rozhodnete svoje SVJ reformovat, kandidujete do výboru a vše dáte do pořádku?
SVJ třeba nemá zvolený výbor, ale v momentě, kdy ho zvolí, měl by zajistit obnovení účetnictví. Jde sice o judikát z s.r.o., ale je myslím uplatnitelný na každý statutární orgán kterékoli právnické osoby. Nový výbor by měl teoreticky oslovit všechny bývalé i současné smluvní partnery, požádat je o kopie účetních dokladů a účetnictví obnovit a práci zadat účetní firmě.
Kolik pak asi stojí taková obnova účetnictví za 10 let?
Poslední komentáře