Vložil * (bez ověření), 10. Září 2016 - 3:40

Jestli chcete opravdu se proti Vámi popsanému postupu SVJ bránit, připravte se na to, že nikdo na úřadech Vám nic neulehčí a neporadí – sami většinou tápají, jak jste zjistila. Musíte si udělat spoustu času na studium problematiky a právních předpisů. Něco jistě k problematice najdete i tady, když pohledáte. Dobré je podívat se do judikatury soudů a trochu ji prostudovat, alespoň si uděláte představu o tom, co Vás možná čeká (pokud nemáte přístup do většinou placených databází, vystačíte i s webovými stránkami jednotlivých soudů – http://www.nsoud.cz/…SpreadSearch, http://www.nssoud.cz/main0Col.aspx…, http://nalus.usoud.cz/…/Search.aspx).

Předpokládám, že jste SVJ vzniklé dle ZoVB. Prostudujte si Vaše stanovy.

Zásadní je otázka vlastnictví lodžií. Píšete, že jsou součástí společných částí domu. Je to opravdu takto uvedeno v prohlášení vlastníka? Ověřte si to na katastru nemovitostí – prodají Vám kopii prohlášení. Pokud by lodžie u Vašeho bytu byla ve vašem vlastnictví, tak máte vyhráno – museli by souhlasit se změnou stavby (přístavbou lodžií) všichni vlastníci, bez Vašeho souhlasu nelze přístavbu provést. V územním a stavebním řízení byste měla postavení účastníka řízení a bez Vašeho souhlasu by nešlo rozhodnutí vydat. Podívejte se třeba na rozsudek NSS 5 As 117/2012.

Ověřte si, jak je to ve vašem případě, kdy by měla vzniknout nová část domu – nové lodžie u bytů 2+kk. Trvejte na tom, aby tyto nové lodžie byly jako příslušenství bytu součástí těch jednotek, ze kterých na ně bude přístup – pak by bylo hrazení nákladů jednodušší, hradili by je jednotliví vlastníci v plné výši. Ověřte si, zda je možné, aby Vám bylo hlasováním vnuceno spoluvlastnictví něčeho, co nemůžete užívat. Pokud ano, tak požadujte, aby hradil každý to, co bude moci užívat, protože byste byla vyloučena z užívání těch lodžií, na které nemáte přístup.

Pokud budete v hlasování o změně stavby přehlasována, můžete se pokusit soudně rozhodnutí zrušit – podívejte se třeba na rozsudek NS 26 Cdo 5363/2014. Důležité bude kontrolovat i veškeré procesní otázky – jestli proběhne vše tak, jak má (takové shromáždění aby jeden pohledal).

Ještě před hlasováním požadujte vyřešení finančních záležitostí!!! Pokud by se jednalo opravdu o přístavbu společných částí domu, je povinností SVJ provést vyúčtování vynaložených nákladů na správu domu a požadovat zaplacení od vlastníků. Žádný vlastník není povinen hradit ve splátkách navýšených o poplatky a úroky po dobu 20 let!!! Může svůj podíl na vynaložených nákladech uhradit hned (případně zálohu, která se následně vyúčtuje). Pouze těm vlastníkům, kteří nejsou schopni svůj dluh vůči SVJ zaplatit hned, SVJ může umožnit postupné splácení, ale jen na základě písemných smluv!!! Při změně vlastníka jednotky splacení zbytku hned!!! Na toto si dejte velký pozor – vlastníci si musejí být vědomi toho, že mají vůči SVJ dluh, který musí splatit. Více o těchto smlouvách tu najdete, když pohledáte.

Pokud má SVJ záměr umožnit splácení po dobu 20 let a na tuto dobu si vzít úvěr na překlenutí finanční nedostatečnosti, tak banky dnes většinou dle NOZ vyžadují 100% souhlas s úvěrem nad 10 let. Pokud byste nesouhlasila, tak by banka tak dlouhý úvěr neměla poskytnout. Ale ověřte si to. V každém případě byste ručila ze zákona, takže byste se mohla jako přehlasovaný vlastník opět pokusit usnesení shromáždění zrušit, zvlášť když už v domě máte tolik dlužníků, co splácí už jiné půjčky. Udělejte osvětu mezi vlastníky, aby si uvědomili, že budou ručit za úvěr SVJ, mnozí si to vůbec neuvědomují!!!

Přeji hodně štěstí a pevné nervy.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.