Vážený pane FilipeN., a ostatní.
Danou otázku nelze zobecnit. Pro každé SVJ existuje jiná odpověď.
Musím opět konstatovat, ZÁLEŽÍ jak podrobně a zodpovědně je vypracováno „Prohlášení vlastníka“ či jak řeší stanovy společenství způsob rozúčtovávání „služeb spojených s užíváním jednotky“, tedy schválená „PRAVIDLA PRO ROZÚČTOVÁNÍ …“. Jsou-li veškeré služby spojené s užíváním jednotek rozúčtovávány dle podílů, m2 nebo každé jednotce shodně, „není“ problém.
V případě např.vodného a stočného v budově, kde nejsou instalovány podružné vodoměry v jednotkách je výše uvedený způsob rozúčtování dle podílů, m2 nebo každé jednotce shodně velmi nevhodný, jelikož je v rozporu s ustanovením ZoVB §3, odst.1, v návaznosti na ustanovení OZ §451-§459.
V těchto typech společenství se vodné většinou rozúčtovává dle počtu osob v jednotkách a směrných čísel spotřeby vody dle ustanovení zákona č.274/2001 Sb., a jeho prováděcí vyhlášky č.428/2001 Sb.
Mimo jiných i z výše uvedeného důvodu společenství může mít ve stanovách zakotvenou povinnost vlastníka (člena společenství), sdělovat počet osob v jednotce (bytě) žijících. Toto ustanovení stanov společenství není nezákonné, má oporu v ZoVB §3, odst.1, a dále v ustanoveních OZ, která se úměrně použijí i ve stanovách společenství či „Pravidlech pro rozúčtování“, jedná se především o ustanovení §115, §451-§459, §687, §689, §696. Pokud si vlastníci schválí stanovy s takovými ustanoveními či ujednají „Pravidla…“, je tedy vlastník údaj o počtu osob v jednotce povinnen sdělovat výboru společenství jakožto správci budovy.
Matějka
Poslední komentáře