Ještě si dovoluji sem přidat citaci komentářové literatury z nejpoužívanější edice zřejmě vůbec.
Novotný, M., Horák, T., Holejšovský, J., Oehm, J.: Bytové spoluvlastnictví a bytová družstva. Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2016.
Z komentáře k § 1206
IV. Usnášeníschopnost a většina potřebná pro přijetí usnesení Shromáždění je usnášeníschopné pouze za přítomnosti těch vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. Toto pravidlo odpovídá obdobné úpravě v oblasti spolkového práva (viz § 252). Při zjišťování přítomnosti na shromáždění, jakož i pro hlasování, se nepochybně počítá i s vlastníky zastoupenými zástupci, ať už se jedná o zástupce – vlastníka jednotek, nebo o třetí osobu (obecného zástupce). Pro přijetí usnesení shromáždění je požadováno hlasování minimálně nadpoloviční většiny hlasů přítomných na shromáždění. Současně komentované ustanovení připouští, že zákon nebo stanovy mohou stanovit i vyšší počet hlasů pro přijetí usnesení shromáždění, což bude v mnohých případech velmi praktické (viz např. § 1180 ObčZ). Zákon konkrétní vyšší počet hlasů pro hlasování na shromáždění nestanovuje. Možnost daná tímto ustanovením výrazně posiluje autonomní povahu rozhodování společenství vlastníků o vnitřních poměrech, protože v zásadě nechává přímo na vlastnících, zda si pro určité podstatné otázky schválí ve stanovách vyšší počet hlasů. Pokud nikoli, pak se použije základní pravidlo o prosté většině přítomných.
Vy se oproti tomu domníváte, že se mají uplatnit ustanovení občanského zákoníku upravující spoluvlastnictví, nikoliv jen ustanovení upravující hlasování shromáždění vlastníků. Já jsem Vám nabídnul vysvětlení opřené o zkonstatování ústavního soudu, že hlasování nejvyššího orgánu společenství vlastníků je něco jiného, než spoluvlastnické rozhodování.
Uvidíme, zda se judikatura přikloní ke způsobu, jak je vykládán občanský zákoník literaturou, nebo k Vašemu názoru, který ignoruje ten rozdíl mezi utvářením vůle nejvyššího orgánu společenství a úpravou spoluvlastnictví obecně. Já se prosím prozatím budu držet toho výkladu v komentářové literatuře.
Poslední komentáře