Vámi uvedená ustanovení není nutno vůbec obcházet. Vámi uplatňovaný odlišný výklad je v zásadě o neporozumění právním pojmům v těch ustanoveních použitých.
Mimo jiné je v nich použit termín právní poměr, což se rovná právní vztah. http://iuridictum.pecina.cz/…%C3%AD_vztah Pokud by nestačil odkaz na neznámý web, tak mohu posloužit i citací knihy Teorie práva vydané nakladatelstvím Masarykovy univerzity Brno „Jeden z nejvýznamnějších způsobů realizace práva je prostřednictvím právních vztahů. Jedná se o takový typ vztahů mezi lidmi, v nichž vystupují jako nositelé subjektivních práv a povinností. V literatuře někdy bývají označovány termínem právní poměry“ ISBN 80–210–1791–0 http://www.muni.cz/…0–1791–0/477
Jednoduše není možné vyvozovat z ustanovení týkající se jen a pouze práv a povinností důsledky pro právní poměry = vztahy.
Fyzická či právnická osoba je subjektem práva.
Tato osoba je vlastníkem bytové jednotky, tedy má věcná práva k této jednotce. viz https://cs.wikipedia.org/…1_pr%C3%A1va nebo Občanský zákoník 89/2012 Sb. HLAVA II VĚCNÁ PRÁVA Díl 3 Vlastnictví Oddíl 1 Povaha vlastnického práva a jeho rozsah
V souvislosti s tím, že je nositelem věcných práv k této jednotce mohou této osobě vznikat nějaké práva a povinnosti a také je v souvislosti s výkonem vlastnického práva účastníkem nějakých právních poměrů = vztahů.
Příkladem práva například může být právo obdržet podle příslušných předpisů vyúčtování služeb.
Příkladem povinnosti může být povinnost podílet se na nákladech správy domu a pozemku placením jejího v souladu s příslušnými právními normami stanoveného příspěvku.
No a právním poměrem = vztahem týkajícím se jejího věcného práva jsou veškeré vztahy této osoby s vlastníky ostatních bytových jednotek.
Takže veškeré právní poměry = vztahy týkající se výkonu vlastnického = věcného práva se dle Vámi citovaného ustanovení zákona č. 89/2012Sb. řídí od nabytí jeho účinnosti, tedy od 1.1.2014 tímto zákonem.
No a ohledně povinností a práv záleží na jejich vzniku, tedy pokud vznikla před 1.1.2014 řídí se ZoVB, pokud vznikla po 1.1.2014 řídí se Občanským zákoníkem 89/2012Sb.
Členství v SVJ totiž není ani právem, ani povinností této osoby, ale neoddělitelnou součástí vlastnictví, coby právní poměr týkající se věcného vlastnického práva. A přesně dle Vámi citovaného ustanovení na době vzniku totoho právního poměru naprosto nezáleží, neboť občanský zákoník 89/2012Sb. nikde dále nestanovuje jinak.
89/2012 Sb.
§ 3028
(1) Tímto zákonem se řídí práva a povinnosti vzniklé ode dne nabytí jeho účinnosti.
(2) Není-li dále stanoveno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní poměry týkající se práv osobních, rodinných a věcných; jejich vznik, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů.
Stále vidíte nějaký rozpor? Toto ustanovení hovoří pouze o vzniku právního poměru a právech a povinnostech vzniklých z něj před účinností.Cokoliv krom vzniku se po účinnosti řídí už občanským zákoníkem. A osobně je mi poměrně dost jedno, že můj právní poměr vznikl podle jiného zákona, když jeho výkon se od 1.1.2014 řídí občanským zákoníkem v účinném znění. Tady by totiž muselo být napsáno, právní poměry vzniklé před účinností a to tu nikde není, je tu pouze vznik. Stejně jako pokud nedojde ke shodě všech vlastníků a přizpůsobení jednotek občanskému zákoníku, jsou jednotky vymezené před 1.1.2014 dle ZoVB, nicméně SVJ jejich vlastníků plně podléhá občanskému zákoníku.
Poslední komentáře