Chápu, že s tím můžete nesouhlasit.
Tak předně, smluvní stranou úvěru bude SVJ, váš ručitelský závazek nastupuje, až když SVJ nebude moci plnit své závazky. Následně se může stát, že bude SVJ zrušeno, dům přejde do podílového spoluvlastnictví a vy po SVJ „zdědíte“ váš alikvotní díl.
Zajímalo by mne, z čeho plynou vaše obavy, že dané SVJ tento úvěr nebude schopno splácet?
Je samozřejmě hezké si na něco ušetřit a nemít dluhy. Zaměřte se spíše na to, zda daná investice Vám přinese užitek, zda ta úspora, kterou to přinese a která půjde ne do kapsy SVJ, ale VAŠÍ, je z pohledu časové hodnoty peněz pro Vás přínosná.
Navíc, v současné době nízkých úroků, ať už někam peníze ukládáte, či si půjčujete, se nevyplácí na investice šetřit, z pohledu času jsou takové investice dražší, než si na danou věc vzít úvěr, kde se tyto úroky pohybují okolo 2 %.
O svůj byt přijdete, pokud SVJ úvěr nesplatí, pak nastupujete Vy se splátkami svého alikvotního podílu. Pokud na to nebudete mít, můžete požádat soud o insolvenční řízení. Pak musíte zaplatit 30 % svých závazků, které věřitelé přihlásí, budete na to mít 5 let. A o byt stále nepřicházíte.
Rozhodně bych formu financování investice formou investičního úvěru nezavrhoval. Podívejte se na to z pohledu toho, kdy tato investice začne šetřit a kolik. Spočítejte si návratnost té investice. Váš Výbor by taková čísla o investici měl mít k dispozici.
Bránit se nemůžete, pokud je vše odhlasováno a realizování v souladu s usnesením shromáždění a právními předpisy.
Nebo si našetřete a postavte si vlastní dům, tam se nemusíte dohadovat s ostatními spoluvlastníky společných prostor :-)
Poslední komentáře