Jar,
odměnou za výkon funkce je pouze odměna za výkon funkce. Podléhá vždy zálohové dani z příjmů a zdravotní dani. Podle výše odměny může podléhat i sociální dani. Vámi uváděná plnění vedle odměny za výkon funkce, nejsou odměnou za výkon funkce.
1)cestovné
Pokud člen orgánu pobírá odměnu podle § 6/1/c ZDP považuje se podle § 6/2 ZDP za „daňového“ zaměstnance. Tím se na něho přirozeně vztahují i ustanovení o cestovních náhradách např. § 6/7/a ZDP. Podrobnosti v ZDP a Pokynu GFŘ D-22
2)nemocenské
Pokud je člen výboru nemocensky pojištěn, tak se na něho přirozeně vztahuje i nemocenské. Záleží na výši odměny.
3)dovolená
Člen orgánu nemá mít na výkon funkce člena orgánu pracovněprávní vztah a tak se na něho náhrada za dovolenou podle ZP nevztahuje. Na druhou stranu je člen orgánu ve funkci 24 hodin denně, 365 dní v roce a tak má dostat plnou odměnu za výkon funkce i když bude trávit zasloužený oddech celý měsíc v Karibiku. Odpovědnost podle § 159 NOZ má i tam.
4)úrazové pojištění
Úrazové pojištění je od roku 2006 upraveno platným zákonem 266/2006 Sb. Účinnost tohoto zákona se plánuje od roku 2017. Mezitím byl tento legislativní skvost před svou účinností již 12× novelizován!
V současné době se postupuje podle obstarožní vyhlášky č. 125/1993 Sb., která se na členy orgánů nevztahuje.
Takže člen orgánu může být úrazově pojištěn, jen pokud je o tom uzavřena nějaká smlouva. Není úrazove pojištěn jako zaměstnanec ze zákona resp. z vyhlášky.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře