Vložil lake, 16. Leden 2015 - 23:10

Pane Luďku, napsal jste: „V §6/2 zák. 67/2013 je uvedeno že pokud není ujednání podle odstavce 1 že se rozúčtování provede podle vyhl. 372/2001.“

To přece není pravda. V zákonu je uvedeno něco jiného:

67/2013 Sb. § 6
(2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele.

V českém právním řádu ovšem neexistuje žádný předpis, kterým se stanoví pravidla rozúčtování nákladů na vytápění při použití indikátorů či kalorimetrů. Žádný předpis není, nikdy nebyl vydán.

Existuje sice vyhláška č.372/2001 Sb., ale ta obsahuje pouze pravidla pro rozúčtování těchto nákladů podle započitatelných podlahových ploch. Tedy bez spotřební složky. Toto je jediný způsob rozúčtování, který je použitelný, chceme-li postupovat podle vyhlášky.
---------------------------------------------------------------------------------

Připomínám, že pod pojmem „pravidla“ je nutno rozumět návod, jednoznačný a určitý algoritmus. Algoritmus je z definice přesný návod či postup. Cituji z Wikipedie: „Každý krok algoritmu musí být jednoznačně a přesně definován; v každé situaci musí být naprosto zřejmé, co a jak se má provést, jak má provádění algoritmu pokračovat, takže pro stejné vstupy dostaneme pokaždé stejné výsledky.“

Vlastností algoritmu k rozúčtování nákladů musí být, že každá osoba znalá psaní a kupeckých počtů dojde ze stejných výchozích (počátečních) údajů vždy ke stejnému výsledku, k jakému došel rozúčtovatel.

Porovnejte to s obsahem příslušné části vyhlášky. Je naprosto zřejmé, že co je tam uvedeno nesplňuje ani podmínku určitosti, ani srozumitelnosti, ani jednoznačnosti (pokud naším cílem je rozúčtovat za použití indikátorů). Váš případ je toho dokladem. Vyhláška je jedna – avšak překroutit či ohnout její obsah lze deseti různými způsoby, jak se to komu zrovna hodí.

To opravdu nejsou ta pravidla, která zmínil zákonodárce. To je hádanka, rébus, kviz, náznak – a na poslední stránce bohužel nenajdete správné řešení …

Tento právně neurčitý stav trvá už 14 let. Že si to naivní zákonodárci nebyli schopni uvědomit při schvalování zákona č.67/2013 Sb. – to je jiná věc. Zřejmě nikdy vyhlášku nečetli a byli skálopevně přesvědčeni, že v ní jsou nějaká určitá a srozumitelná pravidla obsažena.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.