Vložil lake, 22. Prosinec 2014 - 9:44

Zmínil jste se o dveřích a chodnících. To jsou typické náklady na správu, provoz a opravy společné věci. Přispívání vlastníka na tento účel se děje buď hrazením příspěvků podle § 15 odst. 1 ZoVB (což je již konečná konkrétní platba, která se s plátcem nevypořádá), nebo se vybírají zálohy podle § 15 odst. 2 ZoVB (ty jsou dluhem SVJ vůči Vám a přijemce má povinnost Vám je vyúčtovat a vypořádat).

V SVJ(2000) probíhá dlouhodobé financování zpravidla pomocí záloh na správu podle § 15 odst. 2 ZoVB. Zálohy mohou být stanoveny jako krátkodobé i jako dlouhodobé, v předstihu více let před datem realizace opravy či údržby. Podmínkou je, že jde o budoucí náklad nutný pro správu domu a pozemku. Nelze tedy bez souhlasu vlastníka stanovit a vybírat dlouhodobé zálohy na účel nikoliv nutný, ani na budoucí technické zhodnocení společných částí. Podle celkové výše potřebné částky výbor sděluje výši zálohy jednotlivým vlastníkům jednotek (§ 15 odst. 2 ZoVB).

Obecným právním důvodem k vypořádání záloh je buď jejich použití na stanovený účel, nebo stav, kdy odpadne důvod, ke kterému byla záloha vybírána. Zálohy na správu se ovšem s bývalým vlastníkem jednotky nevypořádají při převodu jednotky na jiného. Jako vlastník se podílíte rovnoměrně na „vybydlování“ společných částí. Je tedy spravedlivé, abyste se podílel i na nákladech oprav a údržby. To platí i když tyto náklady bude nutné vynaložit dlouho po tom, co jednotku prodáte.

Pokud v budoucnu nastane stav, že „… našetřené peníze na výměnu vstupních dveří a opravu chodníků se nepoužijí“, pak bude samozřejmě povinností SVJ vrátit vybrané zálohy plátcům. Předseda Vám tedy neřekl pravdu. Ze strany SVJ půjde totiž o bezdůvodné obohacení: přijetí plnění z důvodu, který odpadl.

Je praktické Vaši pohledávku za SVJ převést na nabyvatele zároveň se změnou vlastnictví jednotky. Nebudete se pak už zabývat zálohami, o jejichž dalším osudu ztratíte po prodeji přehled.

Mimochodem, je velmi neobvyklé, že píšete pouze o příspěvcích. Platby příspěvků (bez existence záloh) se vyskytují v SVJ(2012) podle NOZ. Výbor si snad plete příspěvky se zálohami,nebo si to pletete Vy. Příspěvky na správu bych v žádném případě neplatil na neurčitý účel, na akce, u kterých není znám rozsah prací, výše částky a/nebo termín uskutečnění. Vymáhání příspěvku předem v bezdůvodně velkém předstihu nemá oporu v žádném celostátně platném právním předpisu a muselo by být výslovně upraveno ve stanovách.
--------------------------------------------------------------------------------------

Poznámka o úvěru:
Splácení úvěru právnickou osobou SVJ není vůbec nákladem na správu domu. Jde přece pouze o vracení částky, kterou SVJ již obdrželo od banky dříve. Na tento účel tedy nelze vybírat příspěvek na správu, ani zálohy na správu. Jediné, co by od Vás SVJ mohlo požadovat, jsou splátky Vašeho dluhu vůči SVJ, jestliže jste si ujednal s prodávajícím přechod jeho dluhu na Vás. Pokud neujednal, pak nejste povinen za něj nic hradit.

Pokud SVJ dluží bance, Vás to zajímá protože jste ručitelem za tento závazek. Nejste však povinen splácet bance za dlužníka, a už vůbec nejste povinen hradit cokoliv přímo na účet SVJ.

Vás zajímá jedině co SVJ dělá pro Vás a pro správu Vašeho majetku. Provedlo pro Vás SVJ nějakou konkrétní činnost na Vašem majetku? Nebo Vám poskytlo finanční službu, odklad Vaší úhrady příspěvku na správu se splátkovým kalendářem? Pokud nikoliv, pak splátky bance se týkají hospodaření SVJ v minulých obdobích a dlužníky SVJ jsou tehdejší vlastníci jednotek. SVJ je tedy věřitelem jiných osob; pro ně dříve provedlo opravy jejich majetku a od nich by mělo vymáhat svou pohledávku podle § 15 odst. 1 ZoVB.

Udělali z Vás hejla, pokud platíte za jiného nikoliv z Vaší vlastní vůle.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.