Pane Petře, z Vašeho textu soudím, že rozúčtování nákladů na vytápění probíhá nikoliv podle podlahových ploch, nýbrž dvousložkově podle náměrů indikátorů.
Velikost tepelných ztrát společnými částmi domu (obvodové zdivo, střecha) není ovlivnitelné vlastníkem jednotky. Proto se k vyrovnání rozdílů v nákladech mají používat součinitele a koeficienty, kterékompenzují rozdílnou tepelnou náročnost jednotlivých místností podle jejich polohy.
Velikost tepelných ztrát přes okna ve vlastnictví vlastníků jednotek je ovlivnitelná pouze vlastníkem jednotky. Podle toho jaká okna si vlastník pořídí se odvíjejí i tepelné ztráty oken. Proto se pro rozdílná okna ve vlastnictví vlastníků jednotek nepoužijí korekční koeficienty, což už zde napsal RadekV.
Je totiž zcela zjevné, že SVJ nemůže nijak ovlivnit tepelné ztráty oken: co si kdo osadil, to má. Neexistuje tedy nárok na kompenzaci pouze z toho důvodu, zda okna jsou plastová či dřevěná, s dvojskly či s trojskly.
Nerozumím úplně jakými představami se řídí váš výbor. Vždyť je-li snad zvýšená ztráta tepla přes stará dřevěná okna, projevuje se to přímo na spotřební složce – zvýšené náměry indikátorů v těchto místnostech.
Uzavírání radiátorů je úplně jiný problém a s materiálem oken to nijak nesouvisí. Hledáte souvislosti tam, kde nejsou. Netopení (nízké náměry indikátorů) je řešeno ve vyhlášce a vy k tomu máte mít schválená jednoznačná a určitá pravidla rozúčtování.
Je známo, že ve vyhlášce č. 372/2001 Sb. je uměle podhodnocen vliv základní složky a ignoruje se vliv stoupacích potrubí na tepelnou bilanci místnosti. Pak namísto rozúčtování nákladů dochází k pseudonáhodnému rozdělování nákladů, jako v loterii. Vyhláška pouze kontroluje, aby nikdo v losování nevyhrál ani neprohrál o více než 40% od průměru.
lake
Poslední komentáře