Pane Jandusi, nepochopil jste. SVJ nevzniklo proto, aby tahalo z lidí peníze na neznámé tajemné účely. To dělá Česká republika, když zdaňuje své občany. A vidíte ten bordel a mafiánské praktiky při rozdělování a odklánění těch miliard.
Snad byste chtěl něco podobného i Vy, ale naštěstí zákon Vám to nedovoluje. Pane Jandusi, není třeba podvádět vlastníky a tahat je za nos pohádkami o nutnosti mít po ruce „černý fond“ pro případ nepředvídaných pádů meteorů, zemětřesení atd. To je jen mlžení. Na to nikdo rozumný neskočí.
Raději provádějte dlouhodobé plánování pomocí Reserve study a
vybírejte na tyto budoucí nutné náklady zálohy podle § 15 odst.
2 ZoVB.
-----------------------------------------------------------------------
Za prvé: je třeba rozlišovat krátkodobé zálohy na běžná vydání a dlouhodobé zálohy na větší akce.
Krátkodobé zálohy se každoročně vyúčtují a vypořádají. Stanovit jejich předpokládanou výši nečiní potíže, stačí se podívat na náklady za předchozí roky.
U douhodobých záloh je to pochopitelně jinak. Jestliže se spoří dlouhodobě, vznikne sama od sebe částka volných peněz, po které Vy toužíte. Čím déle se spoří, tím je ta částka větší. Ale dlouhodobé zálohy je možno začít vymáhat teprve po schválení shromážděním a musí být určeny na konkrétní nutný účel v konkrétním čase a s předběžně určenou částkou (alespoň rámcově).
Výzva SVJ k úhradě neurčitých záloh na neurčitou dobu a k neurčitému způsobu užití není vůbec právním jednáním, viz § 553 NOZ. Vlastník tedy není povinen nic hradit.
89/2012 Sb. § 553 (1) O právní jednání nejde, nelze-li pro neurčitost nebo nesrozumitelnost zjistit jeho obsah ani výkladem. (2) Byl-li projev vůle mezi stranami dodatečně vyjasněn, nepřihlíží se k jeho vadě a hledí se, jako by tu bylo právní jednání od počátku. |
Existuje-li dlouhodobá záloha, jde o prostředky SVJ. Společenství je samozřejmě může použít v nepředvídaném případě k předcházení škodám či k zabránění škodám. Dokonce má zákonnou povinnost tak činit.
lake
Poslední komentáře