K rozsahu informačních povinností SVJ podotýkám:
Vlastník jednotky má časově neomezené právo požadovat kdykoliv doklady a dokumenty, které ná SVJ ve svém držení a nejsou přístupné ve veřejné sbírce listin. Že jde o právo časově neohraničené judikoval již Ústavní soud.
Může například požadovat nahlédnutí do všech zápisů ze shromáždění od vzniku SVJ. Jeho práva a povinnosti jsou sice rámcově uvedeny v zákonu, v prohlášení vlastníka či ve stanovách, ale v jednotlivých hlasováních docházelo mnohokrát postupně k upřesnění (konkretizaci) těchto vlastníkových povinností. Navíc na shromáždění dochází k rozhodování mezi vlastníky jednotek o společném majetku; obsah těchto rozhodnutí není zachycen nikde jinde, pouze v zápisu ze shromáždění.
Tato dříve přijatá rozhodnutí nejvyššího orgánu nepodléhají žádnému promlčení a jak vlastníci,tak SVJ se jimi řídí. Proto nelze právo vlastníka na nahlížení nijak časově omezit. To je jako kdyby stát zakázal občanům nahlížet do Sbírky zákonů a zároveň by striktně vyžadoval dodržování všech právních předpisů.
Vlastník má tedy časově neomezené právo na kompletní informace o tom co bylo kdy v minulosti odhlasováno, schváleno či neschváleno. Tuto informaci může získat jedině ze zápisů ze shromáždění. A ty je povinno mu předložit SVJ. Je-li mu odmítnuto nahlížení do všech zápisů, pak se může obrátit na SVj s dopisem, že jemu nepřístupná rozhodnutí shromáždění jsou vůči němu právně neúčinná. Mohl by se z důvodu opatrnosti obrátit na soud, aby tuto skutečnost konstatoval.
Obdobně to platí pro hospodaření. Pokud si SVJ vzalo úvěr před deseti lety, dopady a účinky na vlastníky jednotek (včetně pana mostecaka) budou trvat po celou dobu splácení, tedy např. do roku 2035. A po celou tuto dobu potrvá i ručitelský závazerk každého vlastníka jednotky za dluhy společenství.
Neexistuje tedy právní důvod proč vlastníkovi odepřít nahlížení do VŠECH existujících dokumentů a dokladů společenství. Hranice tohoto práva bych popsal takto:
- Vlastník není oprávněn požadovat přehledy, tabulky či souhrny, které se běžně při činnosti SVJ nevyhotovují a SVJ je při své běžné činnosti nesestavuje.
- Je samozřejmě obecně zakázáno uplatňovat práva šikanózním způsobem (to je termín použitý Ústavním soudem). Šikanózním výkonem práva se rozumí takový výkon práva, který má za cíl omezovat a zatěžovat jiného nad míru, potřebnou pro uplatnění vlastních práv.
SVJ je právnická osoba s omezenou svéprávností. Je to sluha se vším všudy. Sluha, který spravuje cizí majetek ve výši desítek milionů. Podle toho by se také měli členové výboru chovat.
lake
Poslední komentáře