Jak funguje vzniklé, ale nezaložené SVJ?
Od letošního roku vzniká podle NOZ společenství vlastníků jednotek zakladatelským právním jednáním (na rozdíl od ZoVB, podle kterého vznikalo SVJ přímo ze zákona). ) Společenství vlastníků se založí schválením stanov, nebylo-li společenství vlastníků založeno prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě obsahující náležitosti stanov. Teprve poté může vzniknout společenství vlastníků zápisem do veřejného rejstříku.
Z uvedeného plyne, že společenství vlastníků vzniklé podle NOZ nemůže vzniknout zápisem do veřejného rejstříku bez předchozího založení.
Jak funguje založené, ale nevzniklé SVJ?
Od letošního roku se podle NOZ vyžaduje k založení společenství vlastníků přijetí stanov, nebo může být společenství založeno uvedením náležitostí stanov do prohlášení nebo smlouvy o výstavbě. Až do dokončení vzniku společenství vlastníků zakladatelským právním jednáním tj. zápisem do veřejného rejstříku se uplatní „Správa bez vzniku společenství vlastníků“ podle § 1191 až 1193 NOZ, protože tato právní pravidla se uplatní obecně ve všech případech bytového spoluvlastnictví, tedy i v těch, kdy má být společenství vlastníků založeno, ale založeno nebylo nebo sice bylo založeno, ale nevzniklo.
Poslední komentáře