Pane Kolemjdoucí, čtěte co bylo v této diskusi napsáno, pak porozumíte právním argumentům. Zopakuji pro Vás, co jsem napsal před dvěma dny:
„Opět je nutno rozlišovat: pokud smluvní správce podle bodu 4 vykonává pouze činnosti ke správě domu (opravy, údržba, rozúčtování služeb atd.), pak celý náklad na jeho odměnu se rozúčtuje podle spoluvlastnického podílu vlastníka jednotky. Pokud ovšem správce vykonává některé činnosti ke správě SVJ (t.j. vlastní správní činnosti jako účetnictví, zápisy do rejstříku SVJ, odvod daní a plateb, právní služby), pak tato část úhrad musí být rozúčtována pevnou částkou na člena SVJ.“ |
Vy píšete: „… v případě smluvního správce ten přebírá některé činnosti správy domu za volené členy orgánů SVJ“..
To je nesprávné tvrzení. Pletete si pojmy. Správu domu vykonává SVJ-právnická osoba, nikoliv členové jejích volených orgánů. Členové statutárního orgánu nejsou nějací domovníci, zedníci, stavbyvedoucí, údržbáři či opraváři. Viz ustanovení o statutárních orgánech v NOZ. Takže smluvní správce může převzít některé činnosti právnické osoby, nikoliv však činnosti volených členů statutárního orgánu. Cožpak nevíte, že členství ve stautárním orgánu je osobní povahy?
Obsah § 1180 odst. 2 NOZ je jednoznačný, i když Vy se jej snažíte překroutit: zákonodárce zde stanoví povinnost člena SVJ hradit příspěvky, určené na vlastní správu SVJ, nikoliv na správu cizího majetku.
Logika věci říká, že vlastní (vnitřní) správa právnické osoby – to jsou náklady, které by měl každý spolek jen z důvodu své existence, i kdyby neprováděl žádnou správu cizího majetku. Tyto náklady se samozřejmě rozvrhnou (jako u každého spolku) na všechny členy stejně, viz členské příspěvky. O tomto je § 1180 odst. 2 NOZ.
Naopak veškeré činnosti SVJ ke správě cizího majetku nehradí členové SVJ v příspěvcích, nýbrž hradí je vlastník domu (to jest spoluvlastníci společných částí podle podílů). Při tom je naprosto bezvýznamné, zda tuto činnost provádí samotné SVJ, či ji svěří externímu subjektu. Rozhodující je vždy obsah činnosti.
- Pokud SVJ provádí opravy, údržbu či zlepšení CIZÍHO majetku, jde o sluhu, který vykonává činnosti na cizím majetku: provádí např. výběrové řízení, organizuje stavební práce, zajišťuje stavební dozor, realizuje opravy cizího domu. To vše je správa cizího majetku podle 1180 odstavce 1. A je úplně jedno, zda si k tomu SVJ zjednalo nějakého smluvního partnera.
- Avšak pokud výbor organizuje spolkový život, svolává shromáždění, podává žádosti rejstříkovému soudu, zajišťuje vedení účetnictví, agendu daní, sociálních a zdravotních odvodů, a koná činnosti spojené se samotnou existencí právnické osoby – pak koná vlastní správu právnické osoby podle § 1180 odstavce 2. A opět je úplně jedno, zda si k tomu SVJ zjednalo nějakého smluvního partnera.
Podle Vaší logiky by v právnické osobě Autoopravna s.r.o. patřilo k činnostem statutárního orgánu navléci si montérky a opravovat cizí majetek – auta zákazníků. Vy byste do odměny člena statutárního orgánu zahrnoval i toto? To by s Vámi vyběhl jak finanční úřad, tak zdravotní pojišťovna i správa sociálního zabezpečení. Odměna člena statutárního orgánu není za hlavní činnost, nýbrž za vedení, řízení a přijímání rozhodnutí.
Pokud neumíte rozlišit vlastní správu právnické osoby od hlavní činnosti, kterou je u SVJ správa cizího majetku, pak v tom máte zmatek. Že v tom mají zmatek i autoři nařízení vlády Vás neomlouvá. Dojděte se zeptat na Finanční úřad, jak jsou daňové subjekty povinny rozlišovat své náklady: vždy podle jejich skutečného účelu. Mějte se pěkně.
lake
Poslední komentáře