Pane X, napíšu to ještě o něco podrobněji. Podle § 1180 NOZ jsou dva druhy činností, které provádí SVJ. Tyto činnosti je nutno od sebe rozlišit a finančně oddělit:
- nevlastní správní činnost (správa cizího majetku),
- vlastní správní činnost (správa právnické osoby a jejího majetku).
Stejně jako je nutno rozlišovat dva druhy činností právnické osoby, je nutno rozlišit dva druhy nákladů, které se rozvrhnou na vlastníky dvěma různými způsoby:
- náklady na správu cizího majetku (domu a pozemku), které se vždy rozvrhnou podle spoluvlastnických podílů (§ 1180 odst. 1 NOZ)
- náklady na vlastní správu právnické osoby SVJ, které se rozvrhnou na každého člena SVJ shodnou částkou (§ 1180 odst. 2 NOZ).
Ustanovení NOZ § 1180 nelze vykládat v rozporu s Listinou základních práv a svobod, ani v rozporu se samotným NOZ. Přesto se tak bohužel často děje; tento protiprávní výklad zde předvedl pan Zdenek. Je totiž vyloučeno, aby se na nákladech správy domu podíleli vlastníci jinak, nežli podle spoluvlastnických podílů. To platí bez ohledu na to kdo tyto činnosti provádí – zda samo SVJ, či najatý správce.
Vlastník tedy hradí dvě různé částky: |
Příspěvek vlastníka jednotky je určen na správu, opravy a údržbu jeho majetku. Patří sem i část odměn statutárnímu orgánu, která se týká činností při správě cizího majetku – osměny za organizaci oprav, údržby, stavebních činností, výběrových řízení atd. Tento příspěvek se samozřejmě vždy rozvrhne podle spoluvlastnického podílu. |
Příspěvek člena SVJ je určen na vlastní správu a činnost právnické osoby. Tento příspěvek (nazývejme jej „členský“) má zcela odlišný právní důvod. Je určen pouze na to, aby SVJ mohlo právně existovat (vedení účetnictví, náklady na svolání shromáždění, náklady na zápisy do rejstříku atd.). Patří sem i část odměn statutárnímu orgánu, která se týká vlastní činnosti právnické osoby, administrativní činnosti, povinného výkaznictví a péče o vlastní majetek SVJ. Tento příspěvek se samozřejmě vždy rozvrhne na každou jednotku stejně. (Vždyť i členové tenisového klubu či spolku šachistů hradi členské příspěvky v jednotné výši.) |
Správce (neboli osoba která dům spravuje) může samozřejmě existovat i po vzniku SVJ. Touto osobou je:
- dosavadní správce na základě smlouvy s původním vlastníkem, která přešla na vlastníky jednotek v domě, nebo
- dosavadní správce na základě smlouvy s vlastníky jednotek, uzavřené před vznikem SVJ,
- samo SVJ ze zákona, pokud činnosti správy vykonává vlastními silami, nebo
- smluvní správce, který vykonává činnost na základě smlouvy se SVJ.
Opět je nutno rozlišovat: pokud smluvní správce podle bodu 4 vykonává pouze činnosti ke správě domu (opravy, údržba, rozúčtování služeb atd.), pak celý náklad na jeho odměnu se rozúčtuje podle spoluvlastnického podílu vlastníka jednotky. Pokud ovšem správce vykonává některé činnosti ke správě SVJ (t.j. vlastní správní činnosti jako účetnictví, zápisy do rejstříku SVJ, odvod daní a plateb, právní služby), pak tato část úhrad musí být rozúčtována pevnou částkou na člena SVJ.
Bohužel NOZ je v této části ne zcela srozumitelný – a nařízení vlády č. 366/2013 Sb. celou věc spíše zamotalo, protože ouředníci nepochopili o co v NOZ ve skutečnosti jde.
Kdo porozuměl jaký je rozdíl mezi příspěvkem vlastníka na správu svého majetku a příspěvkem člena na správu spolku/SVJ, ten s tím žádné problémy nemá. Bohužel je nás v tomto státě málo, kdo dovedeme porozumět textu právního předpisu a vyložit jej v souladu s Ústavou.
lake
Poslední komentáře