Zákon praví „Vlastníkem přípojky zřízené před 1. lednem 2002 je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci, neprokáže-li se opak.“ U vás je zřejmě stav tento:
Váš dům → Dům BD → kanalizace |
Neprokážete-li opak, je první část kanalizační přípojky v majetku vlastníka vašeho domu, tedy ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek. Prostudujte prohlášení vlastníka budovy zda je tam kanalizační přípojka uvedena jako společná část domu či jinak.
Druhá část přípojky je užívána oběma domy, je tedy ve spoluvlastnictví vlastníka Vašeho domu a vlastníka vedlejší budovy (BD). Poměr spoluvlastnických podílů byste si museli určit dohodou. Není-li takové dohody, pak platí, že podíly jsou stejné – bez ohledu na „počet jednotek“ v obou budovách.
Nenapsal jste, zda BD provedlo opravu vaší přípojky, nebo opravu společné přípojky. Podle toho platí jedna ze dvou možností:
- BD provedlo nutnou opravu cizí věci. Nárok BD je nárokem z bezdůvodného obohacení vlastníka přípojky. BD může vymáhat celou částku, ovšem jedině na vlastníkovi přípojky přímo. SVJ nemá povinnost hradit nic, neboť není vlastníkem přípojky.
- BD provedlo opravu společné věci svým nákladem. Nárok BD je nárokem spoluvlastníka na na úhradu nákladů na nutnou opravu společné věci. BD může vymáhat poměrnou částku na ostatních spoluvlastnících podle obecných ustanovení NOZ o spoluvlastnictví. SVJ nemá povinnost hradit nic, neboť není spoluvlastníkem přípojky.
Pokud se domníváte, že jde o škodu, kterou způsobilo samo BD (přejížděním nákladních aut přes svůj pozemek), museli byste to prokázat. V tom případě by se zjišťovalo zda také nemáte na způsobené škodě podíl, když jste věděli o poškozování, ale neučinili jste nic abyste škodě předešli.
lake
Poslední komentáře