Vložil lake, 21. Únor 2014 - 7:32

Pane Pavle, i nadále tvrdím, že družstva nemusí změnit stanovy. Stanovy totiž za ně změnil zákonodárce, a to k 1.1.2014.

Pokud jsou současné stanovy v rozporu s donucujícím ustanovením ZOK, pozbyla tato část stanov platnosti automaticky – přímo ze zákona – dnem 1.1.2014 (ZOK § 777 odst. 1). Obchodní korporace nemá povinnost změnit své stanovy, jak se mylně domníváte, nýbrž má pouze povinnost „přizpůsobit listiny“ nové právní úpravě (ZOK § 777 odst. 2). Nedochází tedy ke změně stanov právnickou osobou běžným postupem (pomocí schválení členskou schůzí, viz ZOK § 554 odst. 1).

Že stanovy jsou ode dne 1.1.2014 změněny přímo ze zákona je zřejmé přímo ze znění ZOK. Zákon neukládá družstvu „změnit stanovy“, protože je to vyloučeno: nelze hlasovat o kogentní právní úpravě. ZOK pouze ukládá představenstvu vyhotovit nové znění stanov:

90/2012 Sb. § 554
(1) Změny stanov nabývají účinnosti dnem, kdy je členská schůze schválila, ledaže plyne z usnesení členské schůze, že nabývají účinnosti později.
(2) Dojde-li ke změně stanov na základě právní skutečnosti, představenstvo družstva vyhotoví úplné znění stanov bez zbytečného odkladu poté, co se některý z členů představenstva o této skutečnosti dozví."

Z uvedeného je zřejmé, že změna stanov (hlasováním členské schůze) není v tomto případě na místě. Změna stanov ze zákona – to je zcela jiný mechanismus, než změna stanov právnickou osobou. Nastala-li změna stanov ze zákona, členská schůze se neschází a stanovy nemění. Žádné hlasování nenastává, neboť by bylo obsoletní (nadbytečné). Zákonodárce pouze ukládá povinnost představenstvu právnické osoby škrtnout ze stanov ty části, které pozbyly na základě zákona platnost.

Naprosto stejně se postupuje při automatickém zákonném rozšíření stanov o „dosavadní ustanovení obchodního zákoníku, která upravovala práva a povinnosti společníků, pokud nejsou v rozporu s donucujícími ustanoveními tohoto zákona nebo se od nich společníci neodchýlili ve společenské smlouvě“ (ZOK § 777 odst. 4).

Ani v tomto případě nemění právnická osoba své stanovy postupem podle ZOK § 554 odst. 1 (hlasováním členské schůze). Ke změně již došlo dne 1.1.2014 zákonnou právní úpravou. V pravomoci právnické osoby je pouze odmítnout část zákona uvozenou slovy „má se za to …“ a případně přijmout stanovy jiné. Neučiní-li to (neboť nemusí), platí co je uvedeno v zákonu. I v tomto případě zákon pouze přikazuje představenstvu přizpůsobit listiny (psanou podobu stanov) jejich skutečnému znění, to jest vložit do textu části definované v § 777 odst. 4, a to bez zbytečného odkladu po tom, co se představenstvo o tomto zákonném požadavku dozví.

Platí tedy beze zbytku má věta „Nikdo jim netvrdí, že musí změnit stanovy“. Zákonodárce sám již změnil stanovy všech těchto právnických osob. A představenstvo se pouze má postarat, aby tato změna (bezpochyby platná a účinná od 1. ledna 2014) byla také zaznamenána na papíře či v elektronické podobě.
---------------------------------------------------------------------

Jistě nemusíme diskutovat o tom, že k aplikaci kogentních ustanovení ZOK a jejich sesouladění s konkrétními stanovami konkrétního družstva může být přínosné, aby se sešla členská schůze a schválila nové stanovy obsahující jak kogentní právní úpravu, tak i jiné změny nad rámec zákona. Na pravdivosti mého tvrzení to však nic nemění: Žádné ustanovení ZOK neukládá právnické osobě, aby povinný obsah stanov po 1.1.2014 byl nadbytečně ještě přijímán členskou schůzí.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.