Jde Vám o přechodové ustanovení zákona o obchodních korporacích:
90/2012 Sb. § 777 (4) Má se za to, že obsahem společenských smluv obchodních korporací, které vznikly před účinností tohoto zákona, jsou i dosavadní ustanovení obchodního zákoníku, která upravovala práva a povinnosti společníků, pokud nejsou v rozporu s donucujícími ustanoveními tohoto zákona nebo se od nich společníci neodchýlili ve společenské smlouvě. |
Z uvedeného ustanovení plyne, že dosavadní právní úprava bytových
družstev obsažená v Obchodním zákoníku se po zrušení ObchZ stane
automaticky součástí stanov každého bytového družstva.
Bytové družstvo se bude po 1. lednu 2014 řídit zákonem č. 90/2012
o obchodních korporacích, ale zároveň bude mít své „rozšířené“
stanovy, obsahující navíc i příslušná ustanovení zrušeného
Obchodního zákoníku.
---------------------------------------------------------------------------
To platí i pro tu část ObchZ, která upravuje působnost členské schůze bytového družstva. Součástí stanov BD se tedy automaticky stane i tento text, obsažený nyní v § 239 ObchZ:
513/1991 Sb. § 239 (4) Do působnosti členské schůze patří: i) rozhodovat o prodeji nebo jiných majetkových dispozicích s nemovitostmi, ve kterých jsou byty, nebo s byty; takové rozhodnutí může členská schůze přijmout jen po předchozím písemném souhlasu většiny členů bytového družstva, kteří jsou nájemci v nemovitosti, které se rozhodování týká; to neplatí, jestliže družstvu vznikla povinnost převést byt nebo nebytový prostor do vlastnictví člena, který je nájemcem. |
Pro srovnání – ustanovení § 751 ZOK zní:
90/2012 Sb. § 751 (1) Bytové družstvo nesmí převést vlastnické právo k družstevním bytům nebo budovám s družstevními byty nebo pozemkům jimi zastavěným a s nimi věcně souvisejícím, ledaže s podmínkami převodu předem souhlasí všichni členové bytového družstva, kteří jsou nájemci těchto družstevních bytů, a všichni členové družstva, kteří mají podle platného znění stanov právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu. (2) Souhlas podle odstavce 1 musí mít písemnou formu s úředně ověřeným podpisem. Udělený souhlas je závazný i pro právního nástupce osoby, která jej udělila. (3) Odstavce 1 a 2 se nepoužijí, jestliže se jedná o převody družstevních bytů a družstevních nebytových prostorů do vlastnictví členů bytového družstva, kteří jsou jejich nájemci. |
Z porovnání stávající a nové právní úpravy družstev podle mne plyne toto:
- K převodu družstevního bytu družstevníkovi-nájemci tohoto bytu neklade ZOK žádné podmínky ohledně souhlasu ostatních členů, ani není výslovně požadován souhlas členské schůze BD s takovým převodem (viz ZOK § 751 odst. 3).
- Omezující podmínky k převodu bytu však budou od 1.ledna 2014 obsaženy v „rozšířených“ stanovách BD. Na tuto záležitost bude dopadat ta část stanov, která vznikne automatickým převzetím příslušných částí ObchZ do stanov.
- Podle stanov bude tedy k rozhodnutí o převodu bytu jeho nájemci nutné rozhodnutí členské schůze BD (převzato z ObchZ § 239 odst. 4).
- Před předložením členské schůzi musí být získán souhlas „většiny členů bytového družstva, kteří jsou nájemci v nemovitosti, které se rozhodování týká“ (převzato z ObchZ § 239 odst. 4).
Uvedený postup se nepoužije pouze v případě, jestliže družstvu vznikla povinnost převést byt nebo nebytový prostor do vlastnictví člena, který je nájemcem. (ObchZ § 239 odst. 4 poslední věta).
Změna těchto omezujících ustanovení bude možná po 1.lednu 2014 jedině změnou stanov BD tak, aby se stanovy výslovně odchýlily od znění převzatých ustanovení ObchZ.
lake
Poslední komentáře