Petře,
přijatá záloha je vždy závazkem příjemce vůči plátci. NOZ používá
pojem „záloha“ na 33 místech, ale samotný pojem nedefinuje: jde
o právní notorietu, která není stanovena v žádném předpisu. Co je
záloha dostatečně definuje judikatura.
Ptáte se kde je v NOZ uvedeno, že má dojít k vyúčtování. Je to zde:
89/2012 Sb. § 2435 Příkazník podá příkazci na jeho žádost zprávy o postupu plnění příkazu a převede na příkazce užitek z prováděného příkazu; po provedení příkazu předloží příkazci vyúčtování. |
Máte tedy právo na každoroční informaci o užití všech Vašich záloh, jestliže o to požádáte. Také máte právo na konečné vyúčtování (t.j. po použití zálohy na účel, ke kterému byla vybrána), a to automaticky (i když o vyúčtování nepožádáte).
89/2012 Sb. § 2436 Příkazce složí na žádost příkazníkovi zálohu k úhradě hotových výdajů a nahradí mu náklady účelně vynaložené při provádění příkazu, byť se výsledek nedostavil. |
V této části NOZ je dostatečně popsáno jak hrazení skutečně vynaložených nákladů, tak i případné vybírání záloh na budoucí náklady. (Někteří zmatení přispěvatelé neumějí rozpoznat co je záloha a co konečná úhrada – ostatně v této diskusi je to ukázáno hned v úvodním příspěvku).
Je známo, že v NOZ neexistuje ustanovení obdobné § 15 odst. 2 NOZ, které by stanovilo povinnost vlastníka jednotky hradit jakékoliv dlouhodobé zálohy.
lake
Poslední komentáře