Vložil lake, 15. Říjen 2013 - 0:39

Pane Ano,
jistě, úvěr je na SVJ. A proto jej vlastník jednotky není povinen splácet. Nedošlo Vám to? Proč si nepřečtete ZoVB? Zdá se, že patříte k těm, kdo si pletou jablka a hrušky.

Pletete si ručení za závazky společenství (§ 13 odst. 7 ZoVB) s povinností hradit příspěvky na správu (§ 15 odst. 1 ZoVB) a zálohy na správu (§ 15 odst. 2 ZoVB). Zřejmě netušíte, co je ručitelský závazek a jak se liší od povinnosti přispívat na správu domu.

  • Z ručitelského závazku neplyne vlastníkovi žádná povinnost hradit cokoliv na účet SVJ.
  • Na ručiteli by mohl vymáhat jedině sám věřitel, a to je banka. Nikoliv samo SVJ.
  • Ručitel, který dluh splnil, je oprávněn požadovat na dlužníkovi (SVJ) náhradu za plnění poskytnuté věřiteli (bance). Viz ObčZ § 550.

Jste překvapen? Nikdy jste toto neslyšel? Dokud nebudete rozeznávat tyto základní věci, nemá přece smysl se o nich bavit. Nepouštějte se tedy do debaty o záležitostech, kterým zjevně nerozumíte.

Pravidla, o kterých se zmiňujete, to jsou opět jen kecy. Převzetí dluhu musí být písemné a odsouhlasené věřitelem. O jakých „pravidlech“ tedy píšete? Žádná vymahatelná pravidla neexistují, nemáte-li v ruce papír s podpisem o převzetí dluhu (ObčZ § 531) nebo o přistoupení k závazku (ObčZ § 533).

A zase slyším ty oblíbené pohádky o fondu oprav, o sedmihlavém drakovi a zlatém jednorožci, který neexistuje. Takto se dobře podvádějí nabyvatelé jednotek, to je přesně ono. Tajemný pojem „fond oprav“ je k tomu jako stvořený.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.