Pane Dušane,
Vaše tvrzení, že SVJ údajně nemůže být pronajímatelem, je nepravdivé.
Píšete bez znalosti věci. Správná odpověď tazateli je ta, kterou jsem zde
napsal už dvakrát: Nájemné je příjmem pronajímatele. To
znamená:
- Pokud pronajímatelem je SVJ, jde o příjem SVJ – právnické osoby.
- Pokud pronajímatelem jsou všichni vlastníci jednotek, jde o příjem vlastníků jednotek.
Ohledně pronájmů je vhodné si napřed přečíst FAQ „Pronájem společné části domu“ a následnou diskusi, viz http://www.portalsvj.cz/…e-casti-domu. Ještě k tomu uvádím:
[A] Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, neukládá povinnost danit příjem z pronájmu všci jejímu vlastníkovi, nýbrž používá důsledně pojem „vlastník (pronajímatel)“. Zákonodárce tím vyjádřil všeobecně známou skutečnost, že pronajímatelem může být osoba odlišná od vlastníka a právě této osobě vzniká daňová povinnost.
[B] Dále uvádím namátkou citát z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR 32 Odo 359/2005: „… pronajímatelem může být i osoba odlišná od vlastníka, má-li právo tímto způsobem předmětem nájmu disponovat z jiného důvodu“.
[C] Dále parafrázuji vyjádření Ministerstva financí č.j. 18/88767/2009–181 ze dne 12.1.2010. Týkalo se sice DPH, ale vyjádřilo se také k oprávnění SVJ pronajímat společné části domu:
- Při poskytnutí nájmu je z daňového hlediska rozhodující, které osoby uzavírají smluvní vztah (nikoliv které osoby jsou vlastníky, příp. spoluvlastníky předmětu nájmu). Jestliže smlouvu o nájmu společných částí domu, nebytového prostoru nebo bytu uzavřelo SVJ – plátce daně, poskytuje plnění osvobozené od daně, příp. zdanitelné plnění, rozhodne-Ii se nájem zdaňovat. Jestliže uzavře smlouvu, na základě které poskytuje právo umístění věci na společných částech domu za úplatu, poskytuje zdanitelné plnění.".
Věc je tedy jednoznačně vyřešena jak v právní úpravě [A], tak v judikatuře [B], tak i ve výkladu Ministerstva financí [C]. Bohužel, místní blbečci-minusovači vytrvale minusují správnou odpověď …
lake
Poslední komentáře