Vložil lake, 7. Březen 2013 - 12:08

Paní PeDu Ples, pletete si vztah SVJ-teplárna se vztahem SVJ-vlastník jednotky. Pouze o tom se zde bavíme. To pak nemá cenu jakákoliv diskuse.

Ve vašem případě půjde spíše o vztah SVJ-zhotovitel stavby. O tom jistě účtujete a víte přesně, kdy vznikl závazek SVJ a pohledávka vůči vlastníkovi stavby. Jak SVJ následně rozúčtuje jednotlivé položky vlastníkům jednotek je přece dáno zákonem: buď podle spoluvlastnického podílu, nebo podle dohody uzavřené podle § 15 odst. 1 ZoVB. Je povinností SVJ řídit se podle toho.

Jestliže se na daný účel skládaly zálohy, SVJ svou pohledávku odepíše z nich. Jestliže se neskládaly zálohy (nebo v nedostatečné výši), vzniká závazek vlastníka jednotky vůči ostatním vlastníkům jednotek SVJ ve výši alikvotní částky, která byla vydána na správu domu. SVj je pak oprávněno tuto částku vymáhat svým jménem – samozřejmě pouze po dlužníkovi (§ 9a ZoVB).

Mimochodem, citovaný judikát určuje zajímavý detail: že povinnost vlastníka hradit vznikla (nezávisle na účetnictví SVJ) již v okamžiku, kdy shromáždění o věci platně rozhodlo. Okruh povinných osob je tedy dán seznamem všech vlastníků jednotek v okamžiku hlasování, neboť oni si tím práci objednali.

Spoluvlastníci (popř. SVJ) jsou oprávněni vymáhat vždy na konkrétním neplatiči, nikoliv však na osobě, která nabyla jednotku po něm.

Jestliže nastoupíte do tramvaje, nemůže na Vás revizor vymáhat pokutu za černého pasažéra, který předtím seděl na Vašem sedadle.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.