Viktor napsal: „Takze opravdu nechapu, jak muzete dokola tvrdit, ze SVJ nerozhoduje, kdyz to, co rozhoduje, je nejvyssim organem SVJ :).“
Takže zřejmě nestačilo, že jsem citoval rozsudek Ústavního soudu. Pak Vám zřejmě není pomoci. Zapište si prosím za uši: SVJ je osoba s omezenou právní způsobilostí (judikáty vynechávám, byly uvedeny jinde). Oprávnění SVJ rozhodovat vlastním jménem je omezeno na záležitosti výslovně vyjmenované v ZoVB, yejména ty, které splňují definici správy domu podle § 9 odst. 1 ZoVB. Vše ostatní je mimo rozhodovací pravomoc SVJ.
Abych byl zcela konkrétní: obsah celého § 11 odst. 5 ZoVB (změna stavby, technické zhodnocení, tedy přístavby, nástavby, modernizace a rekonstrukce) jsou mimo pravomoc SVJ a rozhodují o tom vlastníci jednotek mezi sebou. Totéž platí o smlouvě o výstavbě. Totéž platí například o dohodě podle § 15 odst. 1 ZoVB. Totéž platí o změně podlahových ploch, o zřízení věcného břemene (např. vedení telekomunikačního vedení v domě, na domě či nad pozemkem). A mohl bych pokračovat.
Jde o zásadní záležitosti, takže si k tomu přečtěte pečlivě znění zákona.
- O údržbě, opravách a provozu domu rozhoduje SVJ ze zákona, neboť toto je předmětem činnosti SVJ. Na tento účel je oprávněno vybírat příspěvky podle § 15 odst. 1 ZoVB a zálohy na ně podle § 15 odst. 2 ZoVB.
- O stavebních úpravách, rekonstrukcích a modernizacích (což je i zateplení stavby) nerozhoduje SVJ a není na tento účel oprávněno vybírat příspěvky a zálohy.
Dám sadu příkladů a laskavě si v nich najděte co platí pro vás.
- Provede-li se oprava domu, je SVJ oprávněno na tento účel stanovit a vybírat příspěvky podle § 15 odst. 1 ZoVB a zálohy na ně podle § 15 odst. 2 ZoVB. Pokud vlastník prodá svou jednotku v opraveném domě, tyto povinnosti přecházejí na nabyvatele jednotky. Ten bude vše hradit nadále.
- Provede-li se rekonstrukce domu (např. zateplení), není SVJ oprávněno na tento účel stanovit ani vybírat příspěvky ani zálohy. Pokud vlastník prodá svou jednotku v rekonstruovaném domě (a hradí náklady rekonstrukce ve splátkách), je povinen hradit dále i když už není vlastníkem jednotky. Tyto povinnosti nepřecházejí na nabyvatele jednotky. Ten nebude nic hradit, neboť splátky cizího dluhu se jej samozřejmě netýkají.
- Jestliže si SVJ vezme úvěr k předmětu své činnosti, vybírá k jeho úhradě příspěvky či zálohy od vlastníků jednotek. Tyto povinnosti přecházejí na nabyvatele jednotky. Ten je povinen vše hradit nadále.
- Jestliže si SVJ vezme úvěr mimo předmět své činnosti (např. k rekonstrukci), vybírá k jeho úhradě nejspíše splátky od těch, kdo si jako vlastníci jednotek tuto rekonstrukci u SVJ objednali (i od těch, kdo byli přehlasováni). Nejde o platby podle § 15 ZoVB, nýbrž o splátky dluhu podle § 12 ZoVB. Nabyvatel jednotky není povinen hradit splatné závazky bývalého vlastníka.
Pokud tyto zásadní rozdíly v právních vztazích někdo považuje za zanedbatelné a plete si oprávnění SVJ s oprávněním vlastníka domu, pak mu není pomoci.
lake
Poslední komentáře